w ,

Sygnały świadczące o tym, że boisz się bliskości

Powodów, dla których w związkach się nie układa, może być tysiące. Jednym z nich jest często obawa przed bliskością, która wbrew pozorom dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również i kobiet. Nawet osoby, które spotykają się z innymi, mogą być zupełnie nieświadome, w jaki sposób je odpychają. Obawa przed bliskością ma różne podłoże. Czasem ciężko jest ją u siebie w ogóle wychwycić. Oto sygnały, które Wam w tym pomogą.

fot. Canva

Kłótnie, których nie powinno być

Znasz to? Kiedy wywoływanie sprzeczek i kłótni jest całkowicie bezsensowne, a jednak mają one miejsce. Nagłe odsuwanie się, bo druga osoba nie odpisała na wiadomość w odpowiednim czasie, spojrzała nie tak czy powiedziała coś od niechcenia. Wystarczy jeden mały bodziec, aby wywołać kłótnię. A przecież wcale nie musiało jej być. Wszystko to dlatego, że obawiamy się bliskości. Łatwo pomylić taki objaw z gniewem.

Ocenianie drugiej osoby

Nie mylić ze szczerością, ale jeśli osoba, z którą zaczynamy się spotykać, w krótkim czasie mówi nam, że to i to, a jeszcze to jest nie tak z nami czy z naszym wyglądem = uciekamy. Dlaczego? Bo nie chcemy dać się skrzywdzić. Słowa potrafią wyrządzić wiele krzywdy, ale też sprawiają, że możemy całkowicie wycofać się z relacji, która była dla nas czymś dobrym, rokującym. Czasem jeśli ktoś mówi, że za dużo ważymy, ma na myśli, że zdrowy tryb życia zrobiłby nam lepiej. Warto spojrzeć głębiej, a nie tylko powierzchniowo i czuć się z góry ocenionym. Druga osoba wcale nie musi mieć takich intencji. To jest tylko i wyłącznie nasza własna interpretacja.

Prowokowanie

Znasz to? Ile razy na jego lub jej oczach flirtowałeś z innymi osobami? Przecież robisz to tylko po to, żeby pokazać, że nikt nie może Cię mieć. W rzeczywistości robisz to, bo jesteś słaby, boisz się odrzucenia, więc nie chcesz oddać swojego serca nikomu. Udajesz kogoś, kim nie jesteś. Kogoś, kto wcale nie pragnie miłości, bliskości… a przecież to nie prawda. Po prostu się boisz. Zmierz się z tym. Powiedz to sobie prosto w oczy.

Nieszczerość

W jaki sposób jeszcze można zauważyć obawę przed bliskością? Poprzez uciekanie się do zdrady, kłamstwa czy bycia nielojalnym wobec partnera. Obgadywanie, szydzenie z kogoś, upokarzanie go w oczach innych, sprawianie, że czuje się słabszy to typowa oznaka strachu i obawy przed bliskością.