w

Stara miłość nie rdzewieje? O miłościach z przeszłości

Znane powiedzenie „stara miłość nie rdzewieje” oznacza, że los zawsze połączy dwie osoby, które są sobie przeznaczone. Dawna miłość, po latach, może odżyć z równą siłą, bo jeśli była prawdziwa, to nie mogła się zestarzeć. To bardzo romantyczna wizja, ale co tak naprawdę wspomnienia ukochanej osobie z przeszłości mówi o naszych emocjach i psychologii?

stara miłość nie rdzewieje

Czy stara miłość nie rdzewieje?

Czasami dane jest nam spotkać po latach osobę, która była naszą pierwszą miłością. Wiążą się z tym różne odczucia. Na pewno początkowo jest zainteresowanie i ekscytacja. Potem może pojawić się rozczarowanie albo wręcz przeciwnie – pozytywne uczucia, bo np. ta osoba się w ogóle nie zmieniła i nadal darzymy ją sympatią.

Gdy efekt spotkania jest pozytywny, możemy mieć wrażenie, że nasze uczucia w ogóle się nie wypaliły, a wręcz wróciły ze zwiększoną siłą. Niektóre osoby zaczynają się wówczas zastanawiać, czy to nie przeznaczenie, czy nie powinny doprowadzić do tego, by jednak być razem.

Takie momentalne zauroczenie dawną miłością jest zupełnie normalne, nie należ jednak pod jego wpływem od razu podejmować pochopnych decyzji, np. o zakończeniu aktualnego związku.

Wspomnienia o dawnej miłości

Często zdarzają nam się sny, w których powraca do nas nasza miłość sprzed lat. Po przebudzeniu zastanawiamy się, co to mogło znaczyć.

Zaczynamy szukać jej profilu w mediach społecznościowych, próbujemy się czegoś o niej dowiedzieć, wyciągamy związane z nią pamiątki. Intensywnie myślimy o tej osobie, co może skłonić do nawiązania z nią kontaktu po latach.

wspomnienia o dawnej miłości
Fot. Pexels.com

Fakt, że wracamy wspomnieniami do naszego dawnego partnera, może mieć różne przyczyny. Być może mamy podświadomie poczucie jakichś niedokończonych spraw. Nasz związek coś nagle przerwało i mamy wrażenie, że gdyby historia potoczyła się nieco inaczej, dziś bylibyśmy razem.

Mogą też wracać do nas emocje, które wiążemy z dawna miłością. To nie tylko te pozytywne, ale też negatywne, jak żal i rozczarowanie lub lęk. Czasami to przejaw dręczących nas wyrzutów sumienia lub tęsknoty za atmosferą w związku, a nie za konkretną osobą.

Wracanie do siebie po latach

Nierzadko zdarza się, że od niewinnych wspomnień, spotkań i kontaktów przechodzi się do romansu i wraca do osoby, z którą kiedyś nas coś łączyło. Jeśli oboje jesteśmy singlami, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak częściej mamy już wtedy stałego partnera, a być może i rodzinę, którą rozbijamy powrotem do naszej pierwszej miłości.

Decyzja o tak poważnej zmianie czasami wychodzi nam na dobre, choć prawdopodobnie po drodze kogoś się skrzywdzi. Należy ją jednak poważnie przemyśleć, by nie ulegać tylko chwilowemu, niedojrzałemu zauroczeniu.