w

Pewność siebie na dwa sposoby – który z nich prezentujesz?

Pewność siebie to cecha zdecydowanie pożądana w dorosłym życiu. Choć jako dzieci jesteśmy uczeni, aby być pokornym i zgadzać się z autorytetami, w późniejszych latach ta zasada się nie sprawdza. O wiele łatwiej radzą sobie bowiem te osoby, które są świadome swoich mocnych stron i potrafią zawalczyć o swoje.

Wiele kobiet i mężczyzn pragnie więc uchodzić za osoby pewne siebie i w ten sposób kreuje swój wizerunek. Style ich zachowania mogą się jednak znacząco różnić. Istnieją dwa całkowicie odmienne podejścia do próby budowania tej cechy.

Koncentrowanie się na tym, co zewnętrzne

Spora grupa ludzi, chcąc zwiększyć swoją pewność siebie, sięga po różnego rodzaju zewnętrzne atrybuty, mające im w tym dopomóc. Kupują drogie auta lub coraz nowsze gadżety, tylko po to, aby zyskać uznanie ze strony otoczenia. Nadmiernie koncentrują się na swoim wyglądzie, bo tylko perfekcyjny wizerunek daje im odwagę do działania. Starają się też mówić i poruszać w odpowiedni sposób, który jednak często staje się przesadzony i nienaturalny.

Choć te wszystkie elementy w danym momencie mogą dodawać im pewności, nigdy nie zbudują jej solidnych fundamentów. Osoba, która straci swoje materialne atrybuty, straci również uzyskaną w ten sposób pewność siebie.

Budowanie pewności siebie, płynącej z twojego wnętrza

Całkowicie odmiennym sposobem na wzmacnianie swojej samooceny i tego jak myślimy o sobie, jest zajrzenie do własnego wnętrza. Ludzie, którzy koncentrują się na swoich własnych uczuciach i poglądach, są w stanie dokonać spektakularnych zmian. Skrupulatnie pozbywają się swoich utartych przekonań i pokonują towarzyszące im lęki, dzięki czemu krok po kroku zwiększają swoją siłę.

Ta grupa ludzi jest w stanie zbudować prawdziwą i autentyczną pewność siebie, która nie jest zależna od zewnętrznych czynników, materialnych gadżetów, czy opinii innych ludzi. Pozostaje z nimi w każdej sytuacji i w każdych okolicznościach.

W której grupie jesteś?

Jeśli zależy ci na zbudowaniu pewności siebie, zastanów się, do której grupy jest ci bliżej. Lubisz uznanie ze strony otoczenia, czy nie jest ci ono potrzebne do szczęścia? Podążasz za technologicznymi nowinkami, bo jest to modne, czy robisz to dla siebie? Pamiętaj, że postępując zgodnie z pierwszym sposobem, twoja pewność siebie jest tylko pozorna. Chcąc zmienić ją od postaw, musisz spojrzeć w głąb siebie.