w

Wady u partnera – akceptować, czy starać się zmienić?

Większość ludzi zgodnie przyznaje, że obdarzając kogoś miłością, należy zaakceptować go takim, jakim jest. A to wiąże się z przyjęciem zarówno zalet, jak i szeregu wad. Choć takie stwierdzenie często bywa powtarzane, łatwo możemy zauważyć, że najlepiej funkcjonuje… tylko w teorii. W praktyce, wiele par szarpie się ze sobą, próbując zmienić w drugiej osobie te kwestie, które nie do końca im odpowiadają.

Czy takie zachowanie ma sens? Poznaj obszary, w których możesz coś zdziałać oraz te, których zdecydowanie nie jesteś w stanie przekształcić na swoją korzyść.

Czego nie zmienisz?

Cechy osobowości

Kiedy mowa o cechach osobowości, sprawa jest niezwykle prosta. Albo rezygnujesz ze związku z osobą, która przejawia nielubianą przez ciebie cechę, albo się na niego decydujesz i akceptujesz łącznie z tym aspektem. Nie zmienisz urodzonej gaduły w osobę, która będzie ważyć każde słowo, ani małomównego i skrytego partnera w kogoś, kto będzie dzielił się z tobą każdym szczegółem swoich aktualnych myśli.

Próby zmiany kluczowych cech osobowości mogą doprowadzić do niczego innego jak poczucia umęczenia, zarówno u jednej, jak i drugiej strony.

Zainteresowania i upodobania

Udany związek mogą tworzyć nie tylko pary, które przejawiają podobne zainteresowania. Również te o całkiem odmiennych upodobaniach mają szansę na satysfakcjonującą relację, o ile nauczą się szanować i akceptować swoje potrzeby. Możesz „zarazić” swojego partnera swoją pasją i sprawić, że wspólnie będziecie się jej oddawać, a możesz też nigdy nie wykrzesać w nim odrobiny zainteresowania tym, co robisz.

Jeśli chcesz kontynuować daną relację, nie pozostaje ci nic innego jak zaakceptować łączące was podobieństwa i różnice.

Co możesz zmienić?

Sposób komunikacji

Na początku związku, zaraz po etapie wzajemnej fascynacji, mogą pojawić się pierwsze zgrzyty wynikające z odmiennych sposobów komunikacji. Możesz być osobą, która chce od razu wszystko wyjaśnić, lecz trafić na kogoś, kto najpierw potrzebuje ochłonąć i pobyć chwilę w samotności. Na szczęście, sposób komunikacji można wypracować, jeśli tylko obecne są ku temu chęci.

Niektóre przyzwyczajenia

Może nie zmienisz skrajnego bałaganiarza w pedanta, ale na pewno jesteś w stanie wypracować kompromis, jeśli chodzi o codzienne, mało znaczące przyzwyczajenia. Jeśli jakaś sprawa dla jednej strony jest niezwykle istotna, a dla drugiej była po prostu utartym schematem postępowania, istnieje spora szansa, aby po prostu się dogadać.