w

Natrętne myśli – gdy twój umysł nie daje ci spokoju

Każdy czasami miewa myśli, które zajmują mu głowę wbrew jego woli. Zwykle dzieje się tak na skutek wyjątkowo stresujących sytuacji. Nie możemy na przykład przestać myśleć o egzaminie, który nas czeka, o ślubie, o ważnym spotkaniu. Często rozpamiętujemy też swoje niepowodzenia i momenty, których się wstydzimy. To trochę jak z piosenką, która nam się nie podoba, ale ją mimowolnie nucimy. Natrętne myśli mogą jednak towarzyszyć nam cały czas i stać się potwornym ciężarem.

natrętne myśli
Fot. Pexels.com

Czym są i skąd pochodzą natrętne myśli?

Natrętne myśli to takie, które pojawiają się mimowolnie, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Zwykle reprezentują nasze obawy. To wszelkie gonitwy myśli, rozpamiętywanie sytuacji, w których naszym zdanie zachowaliśmy się głupio lub nieodpowiednio, przeżywanie ich ponownie, snucie alternatywnych scenariuszy itp. To także myśli nacechowane lękiem i agresją.

Zwykle jest tak, że natrętne myśli są przejawem silnego stresu i tego, że nie radzimy sobie z emocjami. Problem pojawia się wtedy, gdy są one ciągłe, a nie tylko sporadyczne. Wówczas kompletnie nie możemy się skupić na swoim życiu i codziennych aktywnościach. W tym sensie natrętne myśli mogą być przejawem nerwicy natręctw – zaburzenia wymagającego leczenia.

Przykłady natrętnych myśli

Jakiego rodzaju są natrętne myśli? Często to przywoływanie doświadczeń z przeszłości. Albo dręczymy się nimi celowo, albo usiłujemy stworzyć w głowie alternatywny scenariusz, w stylu „Co by było, gdybym wtedy…?”. Czasami też temat przewodni myśli to coś bardzo błahego, co powoduje całą gonitwę, niekończący się łańcuch.

nerwica natręctw
Fot. Pexels.com

Bardzo często jednak mówimy o lęku i agresji. Są to myśli, które nas przerażają, przed którymi się bronimy, bo boimy się, że są one dowodem naszych prawdziwych zamiarów. To np. myśli katastrofalne, obsesje na temat śmierci i chorób, przekonanie, że jesteśmy nosicielami groźnego wirusa, wyobrażanie sobie, że krzywdzimy kogoś bliskiego lub bezbronnego, myśli na temat nieakceptowanych przez społeczeństwo zachowań seksualnych itp.

Jak sobie radzić z natrętnymi myślami?

Przede wszystkim zaakceptuj, że je masz, i przyjmij do wiadomości, że są natrętne, a więc poza twoją kontrolą. Nie próbuj ich odrzucać, ale też się nie nakręcaj niepotrzebnie. Staraj się ignorować ich obecność i robić to, co do ciebie należy. Nie przypisuj im nadmiernego znaczenia. Pamiętaj, że te myśli to tylko sygnał, nie świadczą o tym, kim naprawdę jesteś.

Staraj się ograniczyć stres, próbować różnych technik relaksacyjnych. Jeśli czujesz, że cierpisz na nerwicę natręctw, koniecznie zgłoś się do specjalisty i rozpocznij terapię, by przestać się męczyć.