w

Dystans partnera – o czym świadczy i jak dokonać przełomu?

Gdy jedno z partnerów nagle okazuje chłód i dystans, rzadziej się kontaktuje i wydaje nieobecne, to zawsze sygnał ostrzegawczy. Niekoniecznie musi zwiastować kryzys w relacji, ale nierzadko właśnie o tym świadczy. Jak rozpoznać prawdziwą przyczynę odsunięcia się twojej drugiej połówki? I jak powinno się reagować na dystans partnera, by nie pogorszyć sytuacji, a wyjaśnić, na czym stoisz?

dystans partnera
Fot. Pexels.com

Przyczyny dystansu partnera

Przyjrzyjmy się najpierw temu, czym może być spowodowany dystans partnera. Przyczyn jest co najmniej kilka i, co pocieszające, nie wszystkie zwiastują rychły rozpad związku. Przeanalizujmy je po kolei:

1. Wasz związek przeżywa kryzys, w wyniku czego partner zaczął się oddalać. Osłabła więź między wami, częściej się kłócicie i jeśli nie zaczniecie działać, relacja umrze śmiercią naturalną.

2. Nie jesteście parą z długim stażem, a facet, z którym się spotykasz dystansuje się, bo nie jest pewny swoich uczuć. Jego oddalanie się to tak naprawdę wyraz niezdecydowania.

3. Twój partner przeżywa stresujący okres. Może mieć problemy w pracy, martwić się o sprawy finansowe lub zdrowie. Możliwe, że ci o tym nie mówi, dlatego nie rozumiesz jego dystansu.

4. Faceci od czasu do czasu chcą się zdystansować, mieć trochę więcej przestrzeni dla siebie. Po pewnym czasie wszystko wraca do normy, a w relacji znów układa się jak dawniej.

5. Istnieje ryzyko, że twój partner zaangażował się w relację z kimś innym. Zdradza cię lub skrycie podkochuje w innej kobiecie, dlatego jego myśli krążą nie wokół waszego związku, a innej osoby.

6. Bywa, że przyczyną dystansu jest specyficzna osobowość partnera – np. narcystyczna – i skłonność do manipulacji. Facet zwyczajnie igra z twoimi uczuciami.

Dystans partnera – jak sobie z nim radzić?

Kroki, które powinnaś podjąć, są zależne od sytuacji, w której się znalazłaś. Spróbuj więc najpierw rozpoznać przyczynę dystansu twojego faceta.

zdystansowany partner
Fot. Pexels.com

Pierwszą opcją jest nawiązanie rozmowy na ten temat. Twój partner być może zacznie się otwierać i zdradzi, z czym się zmaga. Jeśli zirytowany będzie cię zbywał, za jego postawą może stać zdrada. Jeśli będzie zobojętniały, prawdopodobnie dopadł was kryzys.

Gdy zauważasz, że twój facet cyklicznie odsuwa się i zbliża, daj mu przestrzeń i skoncentruj się na sobie. Im mniejszą presję będziesz wywierać, tym szybciej zdecyduje się, by do ciebie wrócić, tym szybciej za tobą zatęskni.

Jeśli podejrzewasz, że jego dystans jest tylko narzędziem manipulacji, zrób to samo. Zostaw go w spokoju, skup się na swoich sprawach, ciesz się życiem i nie pozwól się prowokować.