w ,

Kiedy warto wybrać się na terapię dla par?

Kiedy w Twojej głowie jedynym rozwiązaniem na poprawę relacji jest rozstanie, warto rozważyć jeszcze inną możliwość. Mianowicie, chodzi o terapię dla par. Początkowo może wydawać Ci się, że nic już nie jest w stanie niczego naprawić. Może się jednak okazać, że psychoterapeuta pozwoli Tobie i Twojemu partnerowi rozwiązać to, czego nie byliście w stanie przepracować samodzielnie.

fot. Canva
fot. Canva

Czy warto wybrać się na terapię dla par?

Nieprzepracowane problemy w relacji potrafią zablokować nas względem drugiej osoby. Nie potrafimy już ze sobą rozmawiać, z góry zakładamy reakcję drugiej strony, a na dodatek potrafimy wbić szpilę dokładnie tam, gdzie boli najmocniej. Jeśli czujesz się całkowicie zablokowana, terapia dla par może być świetnym bodźcem do zmian. Znajdziecie się na neutralnym gruncie z osobą, która zupełnie Was nie zna. Czy pomoże? Warto sprawdzić. Inaczej się wspólnie nie dowiecie.

Kiedy warto zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty?

Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Terapia to proces, który trwa, tak samo jak niszczenie związku kłótniami i sporami. Jeśli każda Wasza rozmowa kończy się kłótnią, nawet o najmniejszą rzecz, to z pewnością odpowiedni moment. Terapia dla par to także rozwiązanie, które może zapobiec traumie dzieci, które obserwują Wasze kłótnie i uczą się tego, jak postępują rodzice. Umiejętność rozmowy to tylko jedna z wielu opcji, jakie daje terapia dla par lub małżeństw. Jeśli w grę wchodzą dzieci, nie należy się nawet zastanawiać, a po prostu spróbować.

Mediacje

Kiedy nie widać już możliwości rozwiązania sytuacji i nawet psychoterapia wydaje się nie przynosić pozytywnych skutków, mediator będzie osobą, która pozwoli małżeństwu dojść do porozumienia w najważniejszych kwestiach. Chodzi oczywiście o alimenty, podział opieki nad dziećmi i sam majątek. Nie jest to już forma terapii, ale ostatecznego rozwiązania sporu.