w

Kiedy ON zamiast motywować podcina Ci skrzydła

Miłość z założenia ma wyzwalać u nas szczęście i zmieniać życie na lepsze. Romantyczne wieczory, czułe gesty, a z postępem relacji coraz większe poczucie bliskości i wsparcia, to coś, o czym marzy wiele kobiet. Część z nich wraz z rozwojem związku nie dostaje jednak owego wsparcia, a za to… bonus w postaci obniżonej samooceny.

Przy jakich zachowaniach partnera powinna zapalić ci się czerwona lampka?

Notoryczne wytykanie błędów

Kiedy popełnisz jakiś błąd nie tak łatwo jesteś w stanie o nim zapomnieć. Wraca on do ciebie w słowach partnera jeszcze przynajmniej kilkakrotnie. Właściwie, po głębszym zastanowieniu, dociera do ciebie, że notorycznie słyszysz co zrobiłaś nie tak. Zdecydowanie trudniej odnajdziesz jednak w swojej pamięci słowa, po których poczułaś się doceniona.

Umniejszanie sukcesów

Zapewne potrafisz sobie przypomnieć smak satysfakcji, kiedy udało ci się zrobić coś dla ciebie ważnego. Jeszcze lepiej czujemy się, kiedy możemy podzielić się swoją radością z kimś bliskim. Czy twój partner cieszy się z twoich sukcesów? A może słyszysz, że to przecież nic takiego albo że mogłaś zrobić to lepiej?

Wyśmiewanie

Wcale nie mowa tutaj jedynie o szyderczym i ewidentnym wyśmiewaniu. Twój partner może podkopywać twoje poczucie własnej wartości, a ty nawet nie dostrzeżesz, kiedy to się stało. Będzie niewinnie śmiał się z twoich niepowodzeń, pomyłek lub mankamentów urody, tłumacząc, że to przecież tylko żarty. Nieważne, że dla ciebie mało śmieszne. Ważne, że w „białych rękawiczkach”, pod postacią rzekomego poczucia humoru, twoja samoocena będzie drastycznie spadać.

Powątpiewanie w realizację twoich planów

Chcesz realizować swoje pasje, rozwijać się zawodowo, snujesz plany i wierzysz, że możesz wiele osiągnąć. Twój zapał jednak zmniejsza się, bo słyszysz, że pewnie i tak ci się to nie uda. Albo, że w ogóle nie powinnaś tracić czasu na takie bzdury. Sięgając jeszcze dalej, możesz usłyszeć, że przecież miejsce kobiety jest w domu. Wniosek: ostrzegawcza lampka powinna być rozgrzana do czerwoności!

Pamiętaj, że w zdrowym związku partnerzy okazują sobie wsparcie i mogą liczyć na dobre słowo. Nie pozwól, żeby twoja samoocena była podkopywana! Jeśli tak się dzieje, postaw granice. A kiedy to nie pomoże… być może to czas, aby uwolnić się od toksycznego związku.