w

Jak wybaczyć zdradę? Wybaczenie nie oznacza pojednania…

Odkrycie zdrady to moment, w którym chyba każdy ma uczucie kompletnej utraty gruntu pod nogami. Dla wielu osób wybaczenie czegoś takiego nie wchodzi absolutnie w grę. Na ogół myślimy bowiem, że zdrajcy ujdzie wszystko płazem, nie zostanie dostatecznie ukarany, a w dodatku będzie liczył na obdarzenie go ponownie zaufaniem. Nie do końca jednak tak jest. Jak wybaczyć zdradę i przede wszystkim po co to robić?

jak wybaczyć zdradę
Fot. Pexels.com

Po co wybaczać zdradę?

Wybaczenie zdrady to nie nagroda dla niewiernego partnera. Ono służy przede wszystkim tobie. Ma na celu przywrócenie ci harmonii i spokoju ducha. Dlaczego?

Jeśli płoniesz z nienawiści, czujesz się upokorzona, cierpisz, obarczasz siebie winą, jesteś ogarnięta żądzą zemsty, to tylko szkodzisz swojej psychice. Przedłużasz stan beznadziejnego samopoczucia.

Wybaczając, nie odpuszczasz, nie pozbawiasz siebie godności. Uwalniasz siebie z poczucia odpowiedzialności za tę sytuację. Wybaczenie aktywuje drugą stronę – to ona musi zdecydować, co z tym zrobi. Będzie walczyć o zaufanie i odkupi swoje winy, czy może zrezygnuje z relacji?

Jak wybaczyć zdradę?

wybaczenie zdrady
Fot. Pexels.com

Uświadom sobie, że wybaczenie zdrady przyniesie ci korzyści. Stawiasz w ten sposób siebie w pozycji kogoś, kto dba przede wszystkim o własny komfort. Ukaranie zdradzającego jest tak naprawdę dla niego wygodne, bo wyrównujecie rachunki. Wybaczenie natomiast pozostawia dług, który ta osoba powinna teraz spłacić.

Jeśli nie chcesz z nią kontynuować związku, nie musisz. Możesz wybaczyć, ale nie odzyskać nigdy zaufania i dawnych uczuć. Wybaczenie odbywa się w twojej głowie. To przyznanie sobie, że jesteś w stanie uwolnić się od chęci zemsty i poczucia bycia ofiarą.

Nowy rozdział…

To od ciebie zależy, czy związek będzie trwał dalej, o ile partner po odkryciu zdrady nie postanowił odejść. Możesz dać szansę na odzyskanie twojego zaufania, rozpocząć okres próbny i pozwolić na to, żeby partner zapracował na powrót do ciebie.

Ale równie dobrze możesz to zakończyć i pójść dalej ze świadomością, że nie jesteś nikomu nic winna. Zasługujesz na lojalność i to nie ty masz o nią walczyć.