w

Oto różnice między dojrzałą i niedojrzałą relacją

Każda relacja między dwojgiem ludzi jest inna. Z biegiem czasu możemy zauważyć, że związek dojrzewa, chociaż nie zawsze. Istnieją też takie, które nigdy nie są w stanie wejść na wyższy, bardziej odpowiedzialny poziom. Jaka jest różnica i jak rozróżnić związek dojrzały od niedojrzałego?

fot. Canva
fot. Canva

Zrozumienie a zazdrość

Miłość dojrzała jest pełna wyrozumiałości. Zaufanie to dla niej podstawa relacji. Miłość niedojrzała jest zazdrosna, podejrzliwa i nieufna. Na każdym kroku szuka sytuacji, która może świadczyć o oszustwie czy też nieszczerości partnera. Na siłę.

Akceptacja wad

Osoby w dojrzałych związkach akceptują wady oraz pewne schematy, z których reagują ich partnerzy. Decydują się na związek pomimo pewnych niedogodności, bo druga osoba jest dla nich ważniejsza.

Uczucie oparte jest na wzajemnym zaufani i prawdzie. Miłość niedojrzała stawia partnera na piedestale i nie zauważa jego wad. Żyje w idyllicznym świecie i zapomina często o sobie.

Związek to dwie osoby, a nie jedna

W relacji, która osiągnęła dojrzałość, zawsze znajdują się dwie osoby, które tworzą jedność, a jednocześnie mają też swoje własne przestrzenie. Nie chodzi o to, aby się zespolić. Chodzi o to, aby czuć wspólnotę, ale jednocześnie być też osobnymi bytami. Dogadywać się, mieć też oddzielne pasje. W niedojrzałej miłości dwie osoby na siłę próbują stać się jednością.

Wzajemna motywacja

Dojrzały związek to motywacja z obu stron dla partnerów. To codzienne wsparcie i siła, którym się obdarowują. Związek dojrzały pozwala inspirować i rozwijać skrzydła, być najlepszą wersją siebie.

Związek niedojrzały sprawia, że podcinane są skrzydła, ambicje i cele znikają, a wizja jakiegokolwiek rozwoju jest całkowicie nieosiągalna.