w

Jak prosić o pomoc – nie tylko Ty masz z tym problem!

Każdy czasem potrzebuje pomocy, ale na ogół wolimy ją komuś ofiarować, niż sami ją brać. A tym bardziej o nią prosić. Wychowaliśmy się w poczuciu, że powinniśmy być samowystarczalni i że „nie wypada” zawracać komuś głowy swoimi sprawami. Warto jednak wiedzieć, jak prosić o pomoc – po to, by robić to skutecznie i z poszanowaniem innych, przełamać swoje blokady i odkryć korzyści, jakie z tego płyną.

jak prosić o pomoc
Fot. Pexels.com

Dlaczego boimy się prosić o pomoc?

Proszenie o pomoc zawsze stawia nas w sytuacji jakiejś zależności od drugiej osoby. Pojmujemy to jako słabość, którą musimy dodatkowo przed kimś odsłonić – a tego nikt nie lubi. Z jednej strony mamy zatem blokadę przed otwarciem się i ujawnieniem naszych emocji, z drugiej – nie chcemy robić wrażenie niesamodzielnych.

Dodatkowo pojawia się strach przed odmową, którą często bierzemy za bardzo do siebie, i przed oceną. Dlatego właśnie tak ważne jest, by wiedzieć, kogo i jak prosić o pomoc.

Jak prosić o pomoc?

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednią osobę – taką, którą możemy obdarzyć zaufanie. To może być ktoś nam bliski, ale też np. psycholog. Oprócz zaufania ważne jest też to, czy ta osoba potencjalnie może Ci pomóc i dobrze zrozumieć Twoją sytuację.

prośba o pomoc
Fot. Pexels.com

Następnie postaraj się dobrze zdefiniować problem – innymi słowy spersonalizuj jeszcze bardziej swoją prośbę. Wyjaśnij, jaki jest zakres pomocy (również czasowy) i trzymaj się konkretów. Nie przesadzaj z kaskadą przysług, ale też nie przyjmuj postawy zanadto podległej. Pamiętaj, że ktoś ma prawo Ci odmówić, ale to nie znaczy, że Cię odtrąca.

Dlaczego warto prosić o pomoc?

Proszenie o pomoc niesie ze sobą wiele korzyści i nie tylko chodzi o to, że faktycznie pomoc możemy od kogoś otrzymać. Ważne są również korzyści dla nas samych i naszego rozwoju osobistego. Przede wszystkim bierzemy odpowiedzialność za nasze życie i uczymy się zdrowego budowania relacji. Wzmacniamy samoocenę i asertywność, uczymy się otwartości i szacunku do granic innych. A przy okazji przekonujemy się, na kim najbardziej możemy polegać!