w

Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nie zwariować?

Życie lubi zaskakiwać. Jeśli to dobre zmiany, to zasadniczo nie ma problemu. Częściej jednak to niemiłe zaskoczenia. Utrata pracy, zdrada partnera czy konieczność przeprowadzki – w takich sytuacjach łatwo stracić kontrolę nad emocjami. Jak sobie z nimi radzić?

Nie panikuj!

Łatwo powiedzieć, o wiele trudniej wykonać. Skumulowane emocje, w tym strach, niepewność, żal czy rozczarowanie trudno opanować. Dość naturalne jest również to, że stojąc przed nieznanym, włącza się panika. Jednak stres w niczym nie pomaga, a wręcz przeciwnie, odbiera siły i racjonalny osąd sytuacji. Jeśli potrzebujesz się wykrzyczeć i wypłakać, zrób to. Wyrzucisz złe emocje. Nie wpadaj jednak w spiralę myśli: nie uda się, nie dam rady, co to będzie. Z takim nastawieniem… faktycznie nie dasz rady.

Daj sobie czas na akceptację nowej sytuacji

Zmiany zawsze są trudne, dlatego nie wymagaj od siebie, że w nowej sytuacji odnajdziesz się od razu. Nie zmuszaj się do spokoju, opanowania i racjonalnego myślenia. Wyrzuć z siebie złe emocje i weź głęboki oddech. Nie staraj się na siłę działać po nowemu. Odpuść na kilka dni i poukładaj emocje i myśli w głowie.

Bądź silna!

Pamiętaj również, że masz w sobie dużo siły. Różne sytuacje podkopują wiarę w siebie, ale nie wierz nigdy w to, że jesteś słabiakiem. Jeśli w to uwierzysz, nie ruszysz z miejsca, obawiając się porażki. Twoja siła tkwi przede wszystkim we wierze w to, że jesteś w stanie stawić czoła nowej sytuacji! Będzie po prostu… inaczej. Potraktuj to jako rozwijające Cię wyzwanie!