w

Druga szansa. Kiedy nie warto jej dawać?

Życie uczuciowe jest obszarem, w którym każdy ma na swoim koncie mniejsze lub większe błędy. Miłość ma to do siebie, że w wielu przypadkach wymaga zaakceptowania pewnych wad u drugiej osoby lub wybaczenia niewielkich pomyłek. W końcu nikt nie jest idealny, a kłótnie lub nieporozumienia nie są niczym złym.

Istnieją jednak sytuacje, w których wybaczanie partnerowi przewinień i dawanie mu drugiej lub kolejnej szansy, nie ma większego sensu. Kiedy tak się dzieje?

Nie jesteś w stanie wybaczyć

Być może żal ci wspólnych lat i chciałabyś rzucić w niepamięć złe chwile, ale zamiast tego bezustannie zadręczasz się i cierpisz. Jeśli taka sytuacja jest ci znana, prawdopodobnie dawanie drugiej szansy okaże się szlachetną, lecz nieudaną próbą ratowania twojego związku. Bycie z osobą, do której w głębi serca chowasz głęboką urazę, może przynieść ci o wiele więcej cierpienia, niż radości.

Słyszysz słowa, które nie mają pokrycia w czynach

Zapewnienia o żałowaniu swoich czynów i obietnice poprawy mogą niejednemu skutecznie namącić w głowie. Nie warto jednak od razu „łapać się” na piękne słowa. Często zdarza się, że zapał do wspomnianej poprawy jest widoczny tylko na początku. Zanim dasz komuś kolejną szansę, obserwuj jego zachowanie. Jeśli nie widzisz ewidentnych dowodów zmiany, nie pozwalaj, aby ktoś kolejny raz nadużywał twojego zaufania.

Wybaczałaś już nie jeden raz

Jeśli zastanawiając się głębiej uświadamiasz sobie, że już wcześniej wybaczyłaś komuś wiele przewinień, być może jest to najlepszy czas, aby położyć temu kres. Osoba, która wielokrotnie łamie dawane obietnice i co do której nie możesz mieć pełnego zaufania, prawdopodobnie nie zasługuje za kolejną szansę.

Zastanów się więc, czy uleganie jej prośbom nie jest tylko przedłużaniem relacji, która i tak prędzej czy później się rozpadnie.

Intuicja mówi ci, że nic z tego nie będzie

Wsłuchując się w swoje wnętrze możesz dowidzieć się więcej niż ci się wydaje. Kiedy w głębi duszy czujesz, że dana relacja ci nie służy, zdecydowanie warto posłuchać głosu swojej intuicji.