w

Co dzieje się ze związkiem, gdy starasz się „za bardzo”?

Jaki jest udany związek? Większość osób odpowie, że udany związek to ten, gdzie jest miejsce na miłość, szacunek i wzajemną troskę. Oprócz tego obie osoby muszą się starać i pielęgnować powstałą relację. Zaangażowanie i „staranie się” są zatem postrzegane jako pożądane cechy, które w dużym stopniu wpływają na powodzenie związku.

fot. pixabay.com

Niestety kobieta, która mocno się stara, wcale nie ma pewności, że zaowocuje to trwałą relacją. Wręcz przeciwnie – jej nadmierne zaangażowanie może doprowadzić do tego, że związek zacznie chylić się ku upadkowi. Dlaczego tak się dzieje?

Przestajesz wzbudzać ciekawość

Kobiety, które zawsze dają z siebie 100%, są zaangażowane, pomocne i w pełni oddane swojemu partnerowi, mogą wydawać się idealnymi partnerkami. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. W momencie, kiedy zaczynają rezygnować ze swoich potrzeb i są gotowe rzucić niemal wszystko, aby ich parter był szczęśliwy, często… przestają wzbudzać jego ciekawość. Okazuje się, że choć większość ludzi deklaruje, że lubi czuć starania ze strony swojej drugiej połówki, o wiele większe zainteresowanie wzbudzają w nas osoby potrafiące zadbać również o swoje własne potrzeby.

Nie dajesz się wykazać

Związek osoby, która bardzo mocno się stara, może ucierpieć również dlatego, że nie daje ona wykazać się drugiej stronie. Jeśli zawsze z wyprzedzeniem planujesz wspólny czas z ukochanym, dbasz o sprawy organizacyjne i masz wszystko zapięte za ostatni guzik, może się okazać, że Twój partner nie ma już przestrzeni na swoje własne pomysły. Z biegiem czasu przyzwyczaja się do takiego modelu związku i sam przestaje się starać. Za to Ty starasz się za dwoje…

Zaczynasz odczuwać frustrację

Jednym z głównych powodów, przez który tego typu relacja zaczyna się psuć, jest narastająca frustracja ze strony kobiety. Ludziom bardzo często wydaje się, że skoro oni dają z siebie wszystko, to inni powinni odwdzięczyć im się tym samym. Niestety, w relacjach międzyludzkich próżno szukać takiej zależności. Kobiety, które starają się za bardzo, po pewnym czasie zaczynają czuć się niedoceniane i niezauważane przez swojego partnera. Mężczyźni są z kolei tak przyzwyczajeni do zachowania partnerki, że zupełnie nie rozumieją jej próśb, aby to oni wykazali się jakąkolwiek inicjatywą.

Jeśli jesteś jedną z kobiet, która stara się aż za bardzo, zastanów się, czy czasem nie nadwyrężasz swoich możliwości. Pamiętaj, że do stworzenia trwałego związku potrzebne jest zaangażowanie obu stron, a żeby ktoś Cię doceniał, musisz najpierw… sama docenić siebie.