w

Chcesz coś zmienić? Zrób to teraz! Dlaczego warto?

Kiedy będzie dobry czas na zmiany? Jutro, za miesiąc? A może po przekroczeniu jakiegoś punktu (obrona pracy dyplomowej, osiągnięcie określonego wieku)? Czas na zmiany jest teraz – w tym momencie. Nigdy nie będzie lepszego, a czekając na nadejście chwili idealnej, utkniesz w miejscu na stałe.

Dlaczego boimy się zmian?

Jest kiepsko, ale stabilnie. Boję się zmiany, bo nie wiem, co przyniesie – może będzie gorzej? Może będę żałować? Może ściągnę na siebie kłopoty? Może, może, może…

Zwlekanie z podjęciem decyzji o wprowadzeniu zmian jest w dużym stopniu zrozumiałe. Boimy się utraty stabilizacji, nawet jeśli nie do końca dobrze czujemy się w obecnym położeniu.

Nowe wyzwania to wielka niewiadoma – może się udać, ale wcale nie musi. Co, jeśli nie będzie powrotu do starego porządku? Takie myślenie skutecznie blokuje przed działaniem „tu i teraz”.

Dotyczy to każdej dziedziny życia, a także spraw małego i wielkiego kalibru. Jednak dzięki temu stoimy w miejscu przez cały czas, odkładając decyzję na jutro, pojutrze, przyszły miesiąc, rok… Tak, jakby miało to cokolwiek zmienić.

Nie zmieni niczego, a wręcz przeciwnie: to ciągłe oczekiwanie utwierdza tylko w tym, że trzeba się bać, skoro sprawa wymaga aż tak długiego czasu przygotowań.

Dlaczego warto działać tu i teraz?

Im dłużej czekasz na egzamin, tym bardziej się denerwujesz. Rozważasz przeróżne scenariusze, nawet te, których prawdopodobieństwo spełnienia jest znikome. Nakręcasz się w spirali negatywnych myśli i masz ochotę uciekać.

Jednak jeśli na przygotowanie masz 2 dni, a nie 2 miesiące, zbierasz się do działania i skupiasz na tym, co najważniejsze do realizacji celu. Idziesz, zdajesz, cieszysz się sukcesem.

Przygotowanie się do zmian życiowych jest dokładnie takie, jak ten egzamin: im więcej myślisz, tym bardziej się boisz. Im więcej czasu na przemyślenia, zastanawianie się i odwlekanie decyzji, tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy jej nie podejmiesz.

Dlatego działaj tu i teraz – nigdy nie będzie lepszej okazji, przygotowania i czasu na to, by zmienić swoje życie!