w

4 typy introwertyków. Którym z nich jesteś?

W społeczeństwie przyjęło się, że ludzie, którzy unikają kontaktów społecznych a czas wolny wolą spędzać w domowym zaciszu są określani mianem introwertyków. Pewnie czytaliście wiele artykułów, które charakteryzowały introwertyka, jego sposób zachowania i wydawało Wam się, że introwertycy są wszyscy tacy sami.

fot. unsplash.com/Andrew Neel

Tym czasem okazuje się, że wśród introwertyków można zaobserwować aż cztery typy tej osobowości. Jeżeli zaliczasz się do introwertyków to koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, którym typem introwertyka jesteś.

Społeczny

Jest to osoba, która unika towarzystwa innych lub spędza czas w wąskim towarzystwie najbliższych przyjaciół. Ten sposób spędzania wolnego czasu nie ma nic wspólnego z nieśmiałością, lecz jest świadomą decyzją podjętą przez społecznego introwertyka.

Myślący

Ten typ introwertyka nie ma nic wspólnego z obrazem introwertyka jak został wykreowany w mediach. Myślący introwertyk może być duszą towarzystwa i uwielbiać otaczać się ludźmi. Jedną rzeczą, która go odróżnia od pozostałych jest umiejętność autorefleksji i głębokiego myślenia. Jest to osoba, która od czasu do czasu lubi pobyć sama z własnymi myślami.

Lękliwy

Taki typ introwertyka jest odbierany jako ktoś kto jest nieśmiały. Lękliwy introwertyk to osoba, która niechętnie nawiązuje relacje z innymi poprzez deficyty w poczuciu własnej wartości oraz ciągły lęk przed odrzuceniem.

Powściągliwy

Jest to osoba, którą można by opisać jako kogoś kto jest trochę wycofany z życia. Czyny takiego introwertyka są bardziej powolne, ciężej przychodzi im podejmowanie decyzji. Takie osoby zdecydowanie dłużej szykują się do wyjścia oraz sprawiają wrażenie jakby żyły swoim własnym tempem.