w

Związek z introwertykiem – co warto wiedzieć?

Wchodzisz w związek z introwertykiem? Musisz wiedzieć kilka rzeczy już na starcie. W przeciwnym razie możesz się mocno rozczarować.

introwertyk
Fot. Pexels.com

„Introwertyzm” i „ekstrawertyzm” – to pojęcia dzisiaj bardzo znane. Wymyślił je Carl Gustav podkreślając, że introwertycy czerpią energią od siebie, czyli z wewnątrz. Ci drudzy zaś wolą pobierać ją z otoczenia. Musisz jednak wiedzieć, że introwertyzm nie odnosi się tylko i wyłącznie do kontaktów z ludźmi, ale też do wielu innych bodźców. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć wiążąc się z osobą tego typu:

Przeciążenie

Gdy dużo dzieje się wokół introwertyka, ten może być mocno przeciążony. Dlatego nie zdziw się, jeżeli Twój ukochany będzie wycofywał się podczas zwykłej imprezy rodzinnej, albo podczas parapetówy u znajomych. To raczej nie jest jego „naturalne środowisko” i tego nie zmienisz.

Myśli, a potem mówi

Introwertyk nie ma w zwyczaju mówić co popadnie. Zazwyczaj (choć oczywiście nie zawsze) sporo myśli i rozkłada każdą ze spraw na czynniki pierwsze. Może się okazać, że będzie chciał bardzo mocno przeanalizować to, co powiedziałaś. Nie frustruj się, że nie odpowie Ci na coś od razu. Ty być może działasz „tu i teraz”, ale naprawdę nie każdy tak ma, więc nie ma co mierzyć wszystkich swoją miarą.

Zamyka się w sobie

Gdy wokół introwertyka pojawia się bardzo dużo bodźców, ten może chcieć schować się we własnej skorupie. Może nawet zbudować wokół siebie naprawdę bardzo ciężki (albo wręcz niemożliwy) do zburzenia mur. Zamknie się w sobie, a do tego może być bardzo rozdrażniony. I wtedy możesz wręcz wychodzić z siebie, ale do niego nie dotrzesz. Mało tego. Nawet nie za bardzo powinnaś to robić, aby nie stracić jego zaufania.

Związek z introwertykiem – problem z okazywaniem uczuć

Jesteś bardzo wylewna i często tego samego oczekujesz od partnera? Nie licz na to, że introwertyk będzie ciągle wyznawał Ci miłość. Może wręcz charakteryzować go problem z okazywaniem uczuć. To jednak wcale nie będzie znaczyło, że Cię nie kocha.

Jak widzisz – życie z introwertykiem nie musi być proste i przyjemne. Z drugiej strony to często osoby, które bardzo mocno angażują się emocjonalnie. Zatem kto wie – może właśnie z taką osobą uda Ci się stworzyć świetną relację?

Sprawdź także: 4 typy introwertyków – którym z nich jesteś?