w

Czujesz się wypalona. Wyrwij się z błędnego koła!

Kobiety są mistrzyniami wielozadaniowości. Tylko kobieta potrafi prowadzić dom, zajmować się dziećmi jednocześnie realizując się zawodowo. Wielozadaniowość i dobra organizacja są dla kobiet w tym wszystkim ogromną pomocą, ale jednocześnie ciągłe życie w biegu i ogrom pracy czasami powodują, że to właśnie kobiety szybciej odczuwają wypalenie, zarówno zawodowe, jak i codzienne.

fot. pixabay.com

Czy można rozpoznać zbliżające się wypalenie i czy można sobie z nim samemu poradzić?

Naucz się mówić „nie”

Być może wykonujesz dużo pracy, która jest dla innych niewidoczna. Może za bardzo zależy Ci na tym, aby Twój dom był w każdym aspekcie nieskazitelny. Jak tylko wracasz do domu po pracy to zabierasz się za składanie prania, chwytasz odkurzacz jednocześnie poprawiając poduszki na kanapie. Postaraj się mówić „nie” czynnościom, bez których twój dom i tak pozostanie we względnym ładzie. Pamiętaj, że gdy mówisz „tak” to sobie mówisz „nie”.

Zaplanuj czas dla siebie

Dbasz o wszystkich członków swojej rodziny. Doskonale wiesz, kiedy Twój mąż ma wizytę u lekarza a dzieci u dentysty. Zrób to samo dla siebie. Przestań myśleć ciągle o innych, nie wyręczaj ich oni sobie poradzą sami a Ty zajmij się choć przez chwilę sobą.

Pozwól sobie pomóc

Nie ma ludzi zdolnych do wszystkiego. Ty też potrzebujesz odpoczynku. Pozwól innym sobie pomagać i nie wyrywaj dziecku odkurzacza z rąk, bo przecież Ty zrobisz to lepiej. Ono też musi się nauczyć po sobie sprzątać, choć może nie będzie posprzątane idealnie tak jakbyś Ty to zrobiła. Pozwól mężowi poukładać naczynia nie tak jak powinny być a Ty w tym czasie znajdź czas na poczytanie ulubionej książki.