w

Jak być sobą, kiedy nie wiesz kim naprawdę jesteś

Jak żyć dobrze z samym sobą, kiedy nie do końca wiemy kim jesteśmy? Ludzie, którzy mają problem ze zidentyfikowaniem samych siebie, swoich potrzeb i wartości mogą mieć wrażenie, że nie do końca wiedzą kim są. Takie osoby są bardzo często narażone na zaburzenia osobowości takie jak depresja czy nerwica.

Fot. unsplash.com

Czy będąc w takiej sytuacji możemy sobie jakoś pomóc? Co możemy zrobić, aby odnaleźć siebie? Zacznijmy od kilku prostych kroków.

Poznaj siebie

Dokładnie tak jak poznajesz innych. Spędź ze sobą czas sam na sam, pomyśl o tym co lubisz o co jest dla Ciebie ważne. Pomocna może okazać się lista, którą możesz zrobić. Zadaj sobie kilka podstawowych pytań i zapisz na kartce odpowiedzi. Niech to będą pytania o ulubioną książkę, film czy muzykę oraz co najbardziej lubisz robić, kiedy masz czas wolny. W momencie, kiedy lista będzie gotowa przeczytaj ją a możesz się zdziwić jak wiele rzeczy się z niej o sobie dowiesz.

Zrób hierarchię wartości

Wartości, którymi kierujemy się w życiu definiują nas jako osobę. Kiedy już wiesz co lubisz a czego nie zadaj sobie pytania o to co jest dla Ciebie w życiu ważne. Tym razem również możesz spisać odpowiedzi na kartce.

Rzuć sobie wyzwanie

Wiesz już co lubisz i czym chcesz się kierować w życiu więc to jest bardzo dobry moment, aby rzucić sobie wyzwanie. Spróbuj zrobić coś, czego jeszcze nigdy nie robiłeś i przyjrzyj się swoim reakcjom.

Zaufaj swojej intuicji

Jeżeli czujesz, że nie do końca znasz siebie to możesz mieć problem z podejmowaniem decyzji zarówno tych mniej poważnych jak i tych bardzo istotnych w życiu. Przed podjęciem kolejnej decyzji zastanów się chwilę, czy przypadkiem nie chcesz zdecydować się na coś na innych. Zaufaj sobie i wsłuchaj się w to co podpowiada Ci intuicja.