w

Zdrowy sen – co zrobić, by szybciej zasypiać, lepiej spać i się wysypiać?

Zdrowy sen to podstawa do zdrowego funkcjonowania.

Trudno wyobrazić sobie szczęśliwego, wypoczętego człowieka odnoszącego sukcesy, który śpi codziennie po 3 godziny na dobę. Oczywiście u niektórych to działa, ale uwierz – na krótką metę. Sen to jedna z głównych rzeczy, którą musimy się zająć, chcąc prowadzić zdrowy tryb życia. Gdy się wysypiamy, to mamy nie tylko lepsze samopoczucie, ale też ogólnie lepsze zdrowie (zresztą jedno wynika z drugiego).

Co zrobić, by mieć zdrowy sen? Jak działać, by szybciej zasypiać, lepiej spać i się wysypiać?

Zdrowy sen
Fot. Pexels.com

Stałe pory kładzenia się do łóżka i wstawania

Kluczowe jest to, aby odpowiednio wcześnie położyć się spać. Najlepiej codziennie o tych samych porach. To pozwoli wypracować zdrowy rytm snu. Z czasem będziesz lepiej się wysypiać i co ważne – szybciej zasypiać. Jeżeli codziennie chodzisz spać o innej godzinie, to możesz nabawić się… jetlaga.

Tak, objawy są podobne, jak u człowieka, który zmienił strefę czasową. Ciężko będzie o skupienie, dobre samopoczucie itd.

Najzdrowszy sen między 22:00 a 1:00

„Nie mogę zasnąć przed północą” – często ludzie jak mantrę powtarzają, że nie są w stanie wcześnie zasnąć. To bzdura – ten nawyk, jak wiele innych, można wypracować, trzeba się tylko postarać. Jeżeli nie wyobrażasz sobie, że możesz zasnąć o 22:00, to po prostu połóż się o 21:00 i czytaj książkę.

Wycisz się, zrelaksuj, wprowadź do pokoju odpowiedni nastrój (delikatne światło najlepiej tylko z lampki nocnej, wywietrzone pomieszczenie, czysta pościel itd.).

Odstaw urządzenia elektroniczne

Patrzenie w ekran telefonu tuż przed snem to prosty sposób na to, aby… mieć problem z zaśnięciem. Zacznij odstawiać urządzenia typu smartfony, laptopy i tablety na 2 godziny przed pójściem spać. Zobaczysz, że różnica będzie ogromna. Oczywiście na plus. Przed spaniem czytaj. Najlepiej tradycyjną książkę 🙂

Zdrowy sen
Fot. Pexels.com

Nie jedz tuż przed snem i…

To, żeby nie iść bardzo najedzonym spać, wiesz pewnie nie od dzisiaj. Pamiętaj jednak, że głód, szczególnie ten duży, nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Nie jedz ostatniego posiłku na wiele godzin przed pójściem spać. Warto znaleźć swój zdrowy środek. Regularne posiłki, podobnie jak regularny, to podstawy zdrowego trybu życia.

To jak? Kiedy zaczynasz wprowadzać nawyki? Warto jak najszybciej. Zdrowy sen to podstawa!

Zobacz także: 5 drobnych nawyków, które wpłyną na Ciebie pozytywnie