w

Chcesz wybaczyć zdradę? O tych 4 rzeczach pamiętaj…

Zdrada to trudny moment dla każdego związku.

Dla wielu „skok w bok” oznacza rozpad relacji tu i teraz. Dla wielu jest po prostu mniejszym lub większym kryzysem, który można przetrwać – jeśli tylko bardzo się chce i włoży się dużo wysiłku.

Jesteś w tej drugiej grupie? Uważasz, że można wybaczyć zdradę? Zależy Ci na Twoim związku i uważasz, że jest on w stanie przetrwać nawet zdradę Twojego partnera? Takie podejście na pewno jest pierwszym krokiem do naprawy tej relacji, jednak zanim na dobre wejdziesz w proces ratowania, zastanów się nad tymi 4 kwestiami. Pomogą Ci zweryfikować, czy naprawdę warto się starać.

Smutna kobieta
Fot. Pexels.com

1. Czy partnerowi też zależy na ratowaniu tego związku?

I nie, nie chodzi tylko o to, że on powie, że chce. Same słowa to za mało – jak to zwykle w miłości bywa. Spróbuj ocenić obiektywnie, jak bardzo się stara, czy rzeczywiście żałuje zdrady, czy dużo rozmawiacie o tym kryzysie i jego przyczynach? A może zaproponował pójście na terapię? A jeśli nie to, jak zareagował na Twoją propozycję tego typu? Jego chęci są kluczowe.

2. Czy naprawdę będziesz w stanie wybaczyć?

Powiedzieć, że wybaczasz to jedno, ale potem trzeba już tej decyzji się trzymać i nie wypominać „skoku w bok” na każdym kroku. Nie będzie łatwo – nieuczciwość ze strony ukochanego partnera zostawia dużą zadrę w sercu. Może z czasem wybaczysz, tak Ci się wydaje, ale czy na pewno? Zostaje jeszcze kwestia zapomnienia. Czy to w ogóle można zapomnieć?

3. Skoro zdradził raz…

…to jest duże prawdopodobieństwo, że zdradzi drugi raz. I trzeci i czwarty. Zadaje sobie pytanie, czy dasz radę temu podołać. Pewnie dasz, bo dlaczego nie, ale czy chcesz to ponownie przechodzić? Żyć w niepewności, że to wydarzy się znowu?

Płaczaca kobieta
Fot. Pexels.com

4. Jak wygląda teraz Twoje poczucie własnej wartości?

U osoby zdradzonej zazwyczaj obniża się poczucie własnej wartości. Jeżeli i Ciebie to spotkało, to warto pamiętać, że dalsze życie ze zdradzającym niekoniecznie sprawi, że pewność siebie wróci na swoje miejsce. Może potrzebny będzie kontakt z psychoterapeutą?

Zdrada nie oznacza końca związku. Nie oznacza też, że można po niej przejść do porządku dziennego. Warto jednak podchodzić do sprawy pozytywnie, jak bardzo absurdalnie to brzmi. Niezależnie od tego czy relacja przetrwa czy nie – to kolejne doświadczenie w Twoim życiu, które Cię wzbogaci.

Zobacz także: Dlaczego jesteśmy w związkach, z których już dawno powinniśmy uciec?