w

Zdrada. Tego nie powinnaś robić, gdy zostałaś zdradzona

Zdrada. Choć kojarzona negatywnie, to jednak bardzo powszechna. Każdy może zostać zdradzony i każdy może zdradzić. Boli szczególnie ta pierwsza sytuacja – czujemy odrzucenie i spada poczucie własnej wartości. Każdy przeżywa to na swój sposób. Nie warto jednak robić wielu rzeczy, np. obwiniać się, bo wówczas samopoczucie tylko się pogorszy.

Sprawdź, czego jeszcze nie powinnaś robić, gdy zostałaś zdradzona.

zdradzona kobieta
Fot. Unsplash.com

1. Poczucie, że szybko powinnaś wrócić do porządku dziennego

Nie chcesz tego przechodzić – to normalne. Przecież nikt nie życzy sobie, by zostać zdradzonym. Jednak odrzucanie cierpienia i swego rodzaju żałoby nie przyspieszy gojenia ran, nawet wręcz przeciwnie. Nie wytwarzaj na sobie presji, że szybko musisz wrócić do porządku dziennego i albo budować związek od nowa, albo zakończyć go i szukać nowego. Zapewne potrzebujesz czasu, by dojść do siebie. Może pomoże rozmowa z psychologiem?

2. Unikanie rozmów z bliskimi lub/i z psychologiem

No właśnie, odnośnie rozmowy ze specjalistą. Wiele zdradzonych osób uważa, że tego nie potrzebuje. Ot, wielu ludzi to przeszło i jakoś sobie poradziło. Tymczasem już kilka spotkań z dobrym psychologiem może naprawdę pomóc! Nie warto tego odrzucać, podobnie jak rozmów z bliskimi. Nazywaj rzeczy po imieniu, wyrzucaj z siebie żal i emocje, płacz. Masz do tego pewne prawo i pamiętaj, by dawać sobie na to przyzwolenie.

3. Ukaranie partnera

Zdradził? Przeprasza? Chce wrócić? Niech teraz cierpi! Najlepiej go ukarać, albo jeszcze lepiej – zaplanować zemstę! Po co Ci to wszystko? Czy chcesz sobie dołożyć jeszcze więcej emocji? Zastanów się, czy jest sens. Takie negatywne zachowania nie dadzą Ci, wbrew pozorom, ulgi.

4. Myślenie o sobie w zły sposób

„Zdradził, bo pewnie byłam beznadziejna”, „Zdradził, bo już mnie nie kocha, bo nie byłam taka jak być powinnam” – wypowiadanie do siebie tego typu słów nie przynosi nic dobrego, gdyż… zdania tego typu są nieprawdziwe. To, że Cię zdradził, to była jego decyzja, a nie Twoja wina. Uświadom to sobie i nie myśl o sobie źle. Nie masz powodu.

Sprawdź także: Toksyczna relacja – 5 oznak, że powinnaś zakończyć tę relację