w

Wielka miłość, czy emocjonalne uzależnienie? Jak rozpoznać uczucie, które staje się toksyczne

Miłość rządzi się swoimi prawami. W fazie zakochania często odbiera racjonalne myślenie i znacząco zmienia funkcjonowanie człowieka. Czasami jednak wielkie uczucie i związane z nim przywiązanie do ukochanej osoby jest mylone z emocjonalnym uzależnieniem. Istnieje cienka granica między romantyczną miłością, a nadmierną zaborczością i toksycznymi zachowaniami.

Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że jesteś emocjonalnie uzależniona od swojego partnera?

Nie potrafisz znaleźć sobie miejsca, gdy nie ma go obok

Zamiast wykorzystać czas, który spędzacie osobno, na swoje własne sprawy, ty czujesz się przygnębiona i nie potrafisz znaleźć sobie miejsca. Z niecierpliwością czekasz na wasze kolejne spotkanie i uzależniasz wiele swoich planów od obecności ukochanego.

Najchętniej spędzałabyś z nim każdą chwilę

Gdybyś to ty miała o tym decydować, moglibyście spędzać wspólnie każdą wolną chwilę. Odkąd jesteście razem to właśnie z nim najlepiej ci się rozmawia, ogląda filmy, czy chodzi na zakupy. Zawsze przedkładasz więc czas spędzony z nim, ponad wszystko inne. Twoje przyjaźnie i inne znajomości zaczynają na tym cierpieć, ale uznajesz, że warto je poświęcić.

Jesteś zazdrosna o czas, który spędza bez ciebie

Jesteś rozgoryczona, kiedy twój partner ma plany, w których z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć. Pojawia się u ciebie zazdrość i często masz poczucie, że coś innego jest dla niego ważniejsze niż ty. Nie zawsze potrafisz go zrozumieć, bowiem sama bez wahania rezygnujesz z aktywności, w której nie możecie brać udziału razem.

Często potrzebujesz jego rady i wsparcia w podejmowaniu osobistych decyzji

Kiedy masz podjąć jakąś decyzję, zawsze konsultujesz ją z ukochanym. Nawet, jeśli dana sprawa zupełnie go nie dotyczy. Po prosu czujesz, że powinnaś to zrobić, a znając jego stanowisko, jesteś spokojniejsza. Tak bardzo przyzwyczaiłaś się do jego wsparcia, że samodzielne podejmowanie decyzji często sprawia ci spory problem.

Będąc tak mocno skupiona na potrzebie bliskości ze swoim partnerem, odbierasz sobie szansę na normalne funkcjonowanie, kiedy nie ma go obok ciebie. Pamiętaj, że emocjonalne uzależnienie nie pozwala na zbudowanie zdrowej i satysfakcjonującej obie strony relacji.