w

Stereotypy, które kobiety bezwiednie powielają Szkodząc… samym sobie!

Na to jacy jesteśmy ogromny wpływ ma środowisko, w jakim się wychowujemy.

Od dziecka bombardowani jesteśmy różnego rodzaju stereotypami, które często powielamy w życiu dorosłym. I choć nasz światopogląd zmienia się i ewoluuje, w wielu kobietach wciąż drzemią przekonania, które niekoniecznie im służą.

O jakich przekonaniach mowa?

Dziewczynki muszą być grzeczne

Znaczna część społeczeństwa zupełnie inaczej podchodzi do oceny zachowania i ewentualnych „wybryków” chłopców i dziewczynek. Chłopiec może nabroić, bywać niegrzeczny i nieusłuchany. Babcie mawiają wtedy, że „chłopcy tak mają”. Z kolei od dziewczynek wymaga się, aby były ułożone i miłe. Jakie są tego skutki w życiu dorosłym?

Kobietom, wychowanym w takich przekonaniach, trudniej odnaleźć się na rynku pracy i walczyć o swoje. Muszą przejść przez długą drogę, aby pokonać własne ograniczenia i pokazać własne „ja”.

Kobietom nie wypada

Przysłuchując się rozmowom lub czytając internetowe komentarze bardzo często pod opisem sytuacji z udziałem kobiet możemy przeczytać, że „takie coś” nie przystoi kobiecie. Nie wypada się tak zachowywać lub nie wypada tak mówić. Co innego, gdyby rzecz dotyczyła mężczyzny – jemu już wypada.

I choć w wielu przypadkach faktycznie nie ma czego pochwalać, to dlaczego tak wielu z nas rozgranicza przyzwolenie na pewne rzeczy w stosunku do płci? I dlaczego tak często robią to kobiety, mimo że przecież występują przeciwko sobie? No właśnie – dlatego, że powielają wpojone im stereotypy.

Kobieta powinna zadbać o wszystko

Na szczęście w obecnych czasach kobiety coraz częściej dają sobie przyzwolenie na bycie „nieperfekcyjną”. Wiele z nich głośno mówi o tym, że choć w jednej sferze spełniają się rewelacyjnie, to druga już nieco podupada. Nadal jednak znacząca część ma tendencję do bycia idealną. Ta grupa kobiet pragnie być idealną żoną, matką, strażniczką domowego ogniska, a do tego być dobrym i cenionym pracownikiem. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i często konsekwencją tego pragnienia jest ogromne zmęczenie połączone z coraz bardziej rosnącą frustracją.

Uwolnienie się od stereotypów oraz wewnętrznego przymusu dążenia do perfekcji jest kluczem do osiągnięcia równowagi psychicznej.

Jak to zrobić? Przede wszystkim dobrze jest przestać oglądać się na to, co powiedzą inni, a także… samemu przestać oceniać! Bez krytycznych spojrzeń każdemu będzie się żyło o wiele lepiej.