w

Terapia par – 5 najczęstszych powodów

Terapia par cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To dobra wiadomość. Ludzie mają coraz większą świadomość, że rozstanie, choć czasem nieuniknione, wcale nie musi być jedynym rozwiązaniem. Szukają zatem pomocy u specjalistów. Jakie są najczęstsze powody ich terapii? W jakich momentach myślą o udaniu się do gabinetu specjalisty albo po prostu to robią? Sprawdź.

Terapia par
Fot. Unsplash.com

1. Terapia par na kłótnie

To zapewne jeden z najpopularniejszych powodów. Partnerzy czują się niekomfortowo w ciągle napiętej i atmosferze. Trudno się dziwić. Kłótnie, choć czasem potrzebne, na dłuższą metę mogą być bardzo męczące. Terapeuta par często pomaga znaleźć wspólny język, uczy komunikacji podczas konfliktów i wskazuje drogę, jak ich unikać.

2. Zazdrość

Zazdrość to bardzo często jedna z głównych przyczyn rozstań. Zapewne z czegoś wynika. Najczęściej chodzi o dawne przeżycia partnerów albo jednego z nich, np. zostali zdradzeni albo zdradzali się ich rodzice. Warto najpierw poszukać przyczyny. To bardzo ważne, bo ciągła zazdrość i w związku z tym sprawdzanie drugiej osoby i ograniczanie jej swobody raczej nie skończy się dobrze.

3. Brak uczucia

Partnerzy czują, że wygasło pomiędzy nimi uczucie? Nie czują już tej namiętności co kiedyś? To bardzo częste i normalne, że „intensywność” relacji po jakimś czasie się kończy. To jednak wcale nie musi oznaczać rozstania.

4. Przemoc fizyczna a terapia par

Niestety, zdaniem specjalistów, nie ma sensu podejmować terapii związku, jeżeli dochodzi w relacji do przemocy fizycznej, lub gdy jeden z partnerów jest chory psychicznie lub uzależniony, np. od alkoholu. To poważne przeciwwskazanie, o którym nadal wiele osób nie ma zielonego pojęcia.

5. Brak problemów?

Okazuje się, że coraz częściej w gabinetach specjalistów pojawiają się pary, które nie mają większych problemów, ale chcą wiedzą, że stoją przed nimi wyzwania (np. spodziewają się dziecka, co oznacza, że ich życie w parze się zdecydowanie zmieni).

Zobacz także: 7 porad, jak stworzyć udany związek.