w

Tajemnice, o których nie wiesz. Co zdradzają twoje sny?

Ludzki sen od lat był obiektem badań, w których poszukiwano jego znaczenia i dopatrywano zapowiedzi tego, co może nas niebawem spotkać.

W sennikach możemy znaleźć mnóstwo opisów rzeczy, zjawisk lub osób, które pojawiając się w naszych snach mają być szczególnymi znakami. Prawda jest jednak taka, że nie istnieje jeden prawidłowy sposób odczytywania snów. Nie oznacza to wcale, że nie możemy się z nich nic dowiedzieć. Jest wręcz przeciwnie.

Sny mogą być skarbnicą wiedzy o nas samych.

Sen który wielokrotnie się powtarza

Jeśli bardzo często śni ci się ten sam sen, to znak, że jest on szczególnie ważny i warto się dokładniej zastanowić nad jego znaczeniem. Być może jest on symbolem problemu, z jakim się borykasz i z którym cały czas nie możesz sobie poradzić. Może być też wyrazem wewnętrznych konfliktów i niezrealizowanych dążeń. Powtarzające się sny często są też konsekwencją doświadczonej traumy, która mimo upływu czasu nie została „przepracowana”.

Ukryte pragnienia

Marzenia senne to również odzwierciedlenie naszych ukrytych pragnień, które na co dzień wypieramy i często nie jesteśmy ich świadomi. Nasze sny mogą być symbolem pragnienia bliskości, uwolnienia się od ograniczeń lub też ukrytego pragnienia łamania obowiązujących zasad społecznych. Według wielu badaczy możemy w nich również dostrzec swoje fantazje seksualne.

Sny jako wyraz naszych lęków

W snach bardzo często możemy znaleźć odzwierciedlenie swoich lęków. Czasem zdajemy sobie z nich sprawę, a czasem są one zepchnięte w głąb podświadomości. To właśnie podświadomość dochodzi do głosu podczas snu, przekazując ukryte w niej treści i symbole. Stanowią one bezcenną wskazówkę, która mówi, że powinniśmy uporać się z emocjonalnymi problemami, aby te nie zawładnęły naszym życiem.

Jak interpretować pojawiające się sny?

Najważniejsze: odwołanie się do osobistych doświadczeń

Ta sama rzecz lub zjawisko może mieć odmienne znaczenie w przypadku dwóch różnych osób. Kluczowa jest analiza kontekstu, innych pojawiających się obiektów w naszym śnie oraz przyjrzenie się temu, czym przejmujemy się na co dzień. Przykładowo sen, w którym ktoś nas goni, dla jednej osoby może być znakiem braku poczucia bezpieczeństwa, a dla drugiej symbolem tego, że nieustannie ucieka od problemów. Zapisuj więc wszystkie szczegóły z nurtującego cię snu i zastanów się z co dla ciebie znaczą.

Odpowiedź może być łatwiejsza niż myślisz.