w

W kontakcie z ciałem – zaakceptować, zrozumieć, polubić, pokochać

Choć ma dla nas niesamowite znaczenie, dbamy o jego smukłość i rzeźbimy na siłowni, o własnym ciele wciąż wiemy zdecydowanie zbyt mało.

Jak rozpocząć świadomy kontakt ze swoim ciałem? Co się poprawi w naszym życiu, gdy zdamy sobie sprawę z posiadania fizycznej formy?

Dostrzeżenie jest pierwszym krokiem do zdobycia kontaktu z cielesnością. Przyglądanie się samemu sobie jest odkrywcze i niekiedy bardzo zaskakujące. Rozkład piegów, ilość pieprzyków, kolor skóry – to wszystko daje nam poczucie bytności, to słynne „tu i teraz”.

Zacznij od lubianych przez siebie miejsc. Z czasem, będziesz łatwiej przyjmować mniej zaakceptowane obszary. Ważne jest, aby robić to stopniowo. Tu nie chodzi o wpatrywanie się w siebie, a koncentrowanie na szczegółach, które uchodzą wręcz za niewidzialne.

Kolejnym ważnym krokiem jest dotyk. Delikatny i przyjacielski, pozwoli w sposób szczególny poczuć, że Ty to Ty. To szansa na zbudowanie relacji z samym sobą, która jest tą najważniejszą i najbardziej zapomnianą ze wszystkich.

Połączenie ruchu oraz umiejętności celowego oddychania są kluczem do sukcesu. Uprawiając świadomy sport, jesteś w stanie poznać swoje ciało w różnych sytuacjach. Gdy wsłuchasz się w jego rytm oraz działanie, będziesz odczuwać siebie zdecydowanie mocniej.

Decydując się na poznawanie swojego ciała, po pewnym czasie, zauważysz także zmiany w Twoim zachowaniu. Zaczniesz bardziej świadomie czerpać z poczucia własnej wartości oraz zyskasz szansę na nauczenie się asertywności, jeśli dotychczas brakowało Ci odwagi. W trudnych sytuacjach zyskasz spokój i równowagę.

Nasze ciało nierozerwalnie połączone jest z psyche. Zyskanie świadomości w obydwu tych obszarach jest elementem zachowania harmonii w życiu. Warto poświęcić sobie nico czasu na zgłębienie tajemnic, jakie skrywa nasze ciało.