w ,

Samoocena po rozstaniu – co się z nią dzieje i jak ja poprawić?

Rozpad związku, szczególnie, jeśli nie został zainicjowany przez nas, to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń. Zwykle przyczynia się do spadku poczucia własnej wartości, co jest wynikiem odtrącenia. Samoocena po rozstaniu obniża się i sprawia, że trudniej nam wrócić do stabilnego stanu emocjonalnego i uwierzyć w siebie. Są jednak skuteczne sposoby na to, by ją poprawić.

samoocena po rozstaniu
Rozpad związku, szczególnie, jeśli nie został zainicjowany przez nas, to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń / fot. Pexels

Dlaczego samoocena po rozstaniu spada?

Spadek samooceny po rozstaniu jest związany przede wszystkim z odrzuceniem przez partnera. Czujemy, że nie jesteśmy wystarczający i zawiedliśmy oczekiwania. Zaczynamy przypisywać sobie różne wady i zmagamy się z poczuciem winy. Jeśli dodatkowo partner odszedł do kogoś innego, zaczynamy się porównywać i nieuchronnie dochodzimy do wniosku, że jesteśmy gorsi.

Samoocena spada również dlatego, że jesteśmy bardzo przygnębieni. Zaczynamy postrzegać siebie przez pryzmat swoich negatywnych emocji. Izolujemy się od ludzi, nie mamy zewnętrznych punktów odniesienia, a to prowadzi do osłabienia poczucia własnej wartości.

Pewność siebie a poczucie własnej wartości

Warto wyjaśnić, że poczucie własnej wartości czy samoocena to coś, co mamy zawsze – może być tylko niskie lub wysokie, zrównoważone, zaniżone lub zawyżone. Najlepiej się czujemy i najlepiej jesteśmy odbierani, kiedy nasze poczucie własnej wartości jest w równowadze.

jak poprawić samoocenę po rozstaniu
Samoocena po rozstaniu obniża się i sprawia, że trudniej nam wrócić do stabilnego stanu emocjonalnego i uwierzyć w siebie. / fot. Pexels

Dobra samoocena powoduje, że jesteśmy świadomi własnych zalet, mocnych stron i umiejętności, ale wiemy też, że nie jesteśmy bez wad. To pozytywnie wpływa z kolei na pewność siebie, która powoduje, że jesteśmy atrakcyjni i wiele rzeczy przychodzi nam z łatwością, a jednocześnie nikt nie postrzega nas jako osoby aroganckie.

Jak poprawić samoocenę po rozstaniu?

Aby odzyskać pewność siebie i dobry humor, należy poprawić samoocenę. Nie zdołamy zrobić tego z dnia na dzień, ale systematyczna realizacja planu może zdziałać cuda. Na początku zatroszcz się o siebie i zbliż się do swoich emocji za pomocą medytacji lub pamiętnika. Analizuj je i szukaj przyczyn, by uświadomić sobie, że są one względne, więc mogą minąć.

Jednocześnie małymi krokami zacznij pracować nad samooceną. Wychodź częściej z domu: najpierw z najbliższymi znajomymi, potem zacznij bywać w miejscach, gdzie możesz poznać kogoś nowego. Pomoże Ci w tym np. nowe hobby. Zadbaj też o swój wygląd, by poczuć się atrakcyjnie i sprawić sobie przyjemność.