w

7 rzeczy, które źle wpływają na związek i mogą prowadzić do kryzysu

Związek miłosny, by mógł być spełniony i trwały, nie tylko powinien być pielęgnowany. Musi się też oprzeć licznym przeciwnościom i trudnościom, które mogą go osłabić. Niektóre z nich wyglądają z pozoru dość niewinnie. Poznaj 7 rzeczy, które źle wpływają na związek, a którym można zapobiegać.

rzeczy które źle wpływają na związek
Fot. Pexels.com

Rzeczy, które źle wpływają na związek

Niezałatwione sprawy – Wiele związków rozpada się tylko dlatego, że jedno z partnerów nie zamknęło poprzedniego rozdziału, nie przepracowało zakończenia poprzedniego związku, a niezałatwione sprawy z przeszłości kładły się cieniem na relacji.

Stres – Stres nigdy nie pomaga w relacjach międzyludzkich. To on jest przyczyną ich ochłodzenia, konfliktów i obrzucania się nawzajem winą.

Brak wspólnych punktów – W każdym związku muszą być jakieś punkty wspólne, nie tylko w dziedzinie zainteresowań, ale przede wszystkim systemu wartości i planów na przyszłość. Inaczej w pewnym momencie zaczynacie się rozmijać.

Wpływ osób z zewnątrz – Ingerencje „życzliwych” potrafiły rozbić niejeden szczęśliwy związek. Od kochanków i kochanek, przez złośliwych teściów, po fałszywych doradców podających się za przyjaciół.

Media społecznościowe – Platformy społecznościowe, nadużywane, mogą być zagrożeniem dla naszej intymności, izolują nas od relacji „w realu” oraz przesadnie idealizują otaczający nas świat i ludzi.

Uzależnienia – Nałogi, nad którymi nie panujemy, będą zawsze toksyczne i szkodliwe dla każdej relacji międzyludzkiej. Ignorując problem, pozwalamy mu niszczyć związek.

Odległość – Wprawdzie związki na odległość istnieją i nierzadko mają się dobrze, ale dystans jest poważnym wyzwaniem, któremu nie każdy umie sprostać.

Jak ratować związek przed przeciwnościami?

co źle wpływa na związek
Fot. Pexels.com

Niektóre zagrożenia łatwo jest ujarzmić. Stres można starać się maksymalnie ograniczać, odległość – skracać i dążyć do tego, by dystans był tylko sytuacją tymczasową. Wiele okoliczności wymaga jednak dodatkowego wsparcia terapeutycznego, z uzależnieniami na czele.

Warto poświęcić trochę czasu na autorefleksję na temat tego, co was łączy, co was dzieli i dlaczego. Nie szukaj problemu wyłącznie w otoczeniu. Naucz się natomiast patrzeć też krytycznie na własną postawę i nawyki, by móc je korygować.