w

Rozwód jako koniec wielkiej miłości. Dlaczego współczesne małżeństwa są nietrwałe?

Co roku w Polsce tysiące małżeństw decyduje się na rozwód. Dwoje ludzi, którzy niegdyś ślubowali sobie miłość aż po grób stają przed sądem, aby rozpocząć życie z dala od siebie.

Dlaczego współczesne małżeństwa są nietrwałe, a liczba rozwodów z roku na rok stale rośnie?

Rozpad małżeństwa może nastąpić z różnych przyczyn, jednak niektóre z nich zdają się być kluczowe biorąc pod uwagę współczesne realia. O jakich przyczynach mowa?

Brak umiejętności rozwiązywania problemów

W obecnych czasach coraz mniej osób decyduje się naprawiać związek, który przechodzi kryzys. Wiele małżeństw nie potrafi skutecznie poradzić sobie z narastającymi problemami. Mimo że część z nich stara się odbudować łączącą ich więź poprzez samodzielne starania lub udając się na małżeńską terapię, przeważająca większość kończy związek bez podejmowania tego typu działań.

Błędy w komunikacji

Nie mówienie o swoich oczekiwaniach, uczuciach i problemach to źródło wielu małżeńskich nieporozumień. Niestety niewyjaśnione sprawy nawarstwiają się i w pewnym momencie stają się poważną przeszkodą na drodze do wspólnego szczęścia. Błędy w komunikacji mogą doprowadzić do rozpadu związku, nawet w sytuacji, kiedy uczucie między dwojgiem ludzi wcale nie wygasło.

Zapominanie o istocie związku

Współczesny świat, mimo dawania wielu dobrodziejstw, nie sprzyja budowaniu trwałych relacji międzyludzkich. Szybkie tempo życia, pogoń za karierą i spędzanie czasu na wirtualnych rozrywkach to tylko niektóre przyczyny osłabiania się więzi między małżonkami. Brak wspólnie spędzanego czasu sprawia, że dwoje ludzi zapomina o istocie związku i przestaje o niego dbać.

Oczekiwania niezgodne z rzeczywistością

Dążenie do „idealnego” życia najczęściej prowadzi do wielu rozczarowań. Również oczekiwanie, że małżeństwo będzie zawsze usłane różami, nie zwiastuje niczego dobrego. Osoby, które nie są świadome naturalnych zmian zachodzących w każdym związku, mają tendencje do zbyt pochopnego kończenia miłosnych relacji.

Przekonanie, małżeństwo to tylko piękne chwile sprawia, że związki niektórych ludzi są intensywne lecz… kruche i krótkotrwałe.