w

Lęk przed zmianą – jak go pokonać?

Życiowe zmiany dla większości ludzi są źródłem pewnego rodzaju stresu. Powodują wyjście z własnej strefy komfortu, czyli opuszczenie tego, co jest znajome i bezpieczne. Budzą lęk, bo kończy się przewidywalność, a wkracza niepewność.

Mimo trudnych emocji, które pojawiają się w obliczu nowych wyzwań, zdecydowanie warto dokonywać zmian. Zatopienie się w lęku i ciągłe trwanie przy tym, co znane, może nam zamknąć drogę przed wieloma wspaniałymi przygodami.

Jak pokonać lęk przed zmianą i śmiało kroczyć przez życie?

Uświadom sobie, ile tracisz przez swoje obawy

Jeśli obawy przed zmianami sprawiają, że ciągle stoisz w miejscu, najwyższy czas zrobić bilans zysków i strat. Zastanów się, co przynosi ci obecna sytuacja, a co mogłabyś zyskać, gdybyś odważyła się dokonać w swoim życiu zmian. Dokładnie wyobraź sobie to, po co boisz się sięgnąć.

Nowa praca, wyjazd za granicę, a może założenie własnego biznesu? Stwórz wizję swojego celu i uświadom sobie, jak wiele mogłabyś osiągnąć, gdybyś zdecydowała się stawić czoła swoim trudnościom. Właśnie w ten sposób zbudujesz motywację do zmiany.

Zastanów się, co tak naprawdę wywołuje twój lęk

Chciałabyś zmienić pracę, ale boisz się, że w nowym miejscu sobie nie poradzisz? A może paraliżuje cię myśl, że nie będziesz miała poparcia ze strony otoczenia? Zastanów się dokładnie, co jest źródłem twojego lęku i czy na pewno jest to tak istotne, aby rezygnować ze swoich marzeń. Być może warto przestać słuchać opinii innych lub dać sobie przyzwolenie na ewentualną porażkę. Bez poczucia presji zdecydowanie łatwiej będzie ci rozpocząć działanie.

Przejmij kontrolę nad swoimi emocjami

Pamiętaj, że obawa przed tym, co nieznane, jest czymś zupełnie naturalnym. Mimo że istnieją osoby, którym nawet diametralne zmiany przychodzą z łatwością, zdecydowana większość odczuwa niepokój wychodząc poza swoją strefę komfortu. Uświadamiając sobie, że twoje emocje to całkiem normalna reakcja, o wiele łatwiej będzie ci nad nimi zapanować.

Nazwanie tego, co czujesz, pozwoli ci się zdystansować i zrozumieć, że taki stan jest chwilowy. Warto stawić mu czoła i dać sobie szansę na wzięcie od życia tego, czego pragniesz.