w

Dręczą Cię wspomnienia po rozstaniu? Nie daj się im!

Rozstanie zawsze wywraca świat do góry nogami. Często, gdy opadną pierwsze złe emocje, do głosu dochodzą wspomnienia. Dotyczą one oczywiście tych miłych chwil. Z czasem może dopaść Cię nostalgia, a nawet tęsknota. To z kolei miesza w głowie i czasem przysłania powód, dla którego związek został zakończony. To normalny stan, jednak nie warto dać mu się zdominować.

Fot. unsplash.com

Nie rozpamiętuj

Co prawda wiesz, że ten związek nie miał przyszłości i musiał się zakończyć i wcale nie żałujesz decyzji. Jednak czegoś Ci brakuje – tym bardziej, im dłuższa była relacja i im bliżej ze sobą byliście. Pojawia się poczucie pustki, która jest zapełniana wspomnieniami. Rozpływasz się więc we wspomnieniach miłych chwil. To daje Ci poczucie komfortu i jest Ci z tym po prostu dobrze. To jednak niebezpieczne o tyle, że im dłużej będzie trwać, tym większe prawdopodobieństwo, że nieco zatracisz realny osąd sytuacji i zapomnisz o powodach, dla których się rozstaliście. Stąd już niewiele trzeba do tego, by popełnić błąd – spotykając się z byłym czy odnawiając z nim kontakt!

Schowaj pamiątki i wspólne przedmioty

Choć to bolesne, to musisz schować lub wyrzucić rzeczy, które Ci się z nim jednoznacznie kojarzą. Jeśli codziennie będziesz mieć z nimi styczność, wspomnienia będą wracały. Wedle starej zasady: co z oczu, to z serca! Schowaj lub wynieś z domu pamiątki, a album ze zdjęciami schowaj głęboko do szuflady. Gdy zabraknie bodźców, wspomnienia będą z czasem słabnąć, aż znajdą się w kategorii tych, które nie wywołują już silnych emocji.

Gdy dopadną Cię wspomnienia, równoważ je!

Życie przeszłością nigdy nikogo nie doprowadziło do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie – im bardziej rozpamiętujesz to, co było, tym bardziej blokujesz sobie szansę na nowy rozdział. Dlatego, gdy będziesz mieć chwilę słabości i czujesz, że średnio sobie z nią radzisz, postaraj się zrównoważyć wspomnienia. W głowie masz obrazy miłych chwil? Przypomnij sobie, dlaczego go zostawiłaś. Jak sprawiał Ci przykrość, zdradzał, nie dotrzymywał słowa – po prostu wszystko, co było nie tak w waszym związku. Po kilku razach spychania wspomnień przez racjonalizowanie ich rzeczywistością te stany powinny się załagodzić.