w

Przemocowy partner. Po czym poznać, że z nim jesteś?

Nadal dla wielu osób przemoc to nic innego jak agresja fizyczna. Czy rzeczywiście? Przemoc czasem ciężko zdefiniować. Wiele osób domyśla się, że ich partner/partnerka jest przemocowy/przemocowa, ale boi się ich tak nazwać. Nie dopuszczają do siebie myśli, że ktoś, kogo kochają może taki być.

Zastanawiasz się, czy i Ty nie tkwisz w takiej relacji? Po czym dokładnie poznać, że osoba, którą kochasz to przemocowy partner?

Związek
Fot. Pexels.com

Daje Ci odczuć, że nie wyglądasz dobrze

Kochający partner czy partnerka wspiera, akceptuje, komplementuje. Nie wyśmiewa i krytykuje na każdym kroku, tym bardziej wygląd. Musisz czuć, że druga osoba Cię akceptuje. Jeśli ironizuje na temat Twojej wagi, albo ostro krytykuje, że „jesteś za gruba” to czas się zastanowić, czy rzeczywiście tak wygląda szczęśliwy związek?

Partner/Partnerka Cię kontroluje

Sprawdza często gdzie jesteś i co robisz. Pyta, dlaczego tak długo Cię nie było w domu. Co wtedy robiłeś/robiłaś i ile wydałaś pieniędzy. Pamiętaj, że masz prawo do swojej przestrzeni, ba, to Twoje podstawowe prawo. W delikatnym pytaniu, które sugeruje troskę nie ma nic złego, ale w nachalne dopytywanie to już nic innego jak atak. Pamiętaj o tym.

Partner/Partnerka wyśmiewa/wytyka Twoje błędy z przeszłości

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Każdy ma prawo popełniać błędy. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Ważne, by wyciągnąć lekcję i iść dalej. Twój partner/Twoja partnerka ciągle wytyka Ci to, co w przeszłości zrobiłeś/aś źle? A może nawet to wyśmiewa? Nie pozwól na to!

Para
Fot. Pexels.com

Wpędza Cię w poczucie winy, gdy chcesz coś zrobić dla siebie

Masz ochotę na weekendowe zakupy, a Twój partner/Twoja partnerka chce Cię zaciągnąć na spacer po parku. Nie masz jednak ochoty zmieniać zdania. Stawiasz na swoim, a Twoja druga połówka wpędza Cię w poczucie winy, że jesteś egoistką/egoistą. Pamiętaj, on/ona ma prawo do swojego wyboru, a Ty masz do swojego. Można dojść do kompromisu, ale rozwiązaniem nie jest wpędzanie w poczucie winy. To sprawia, że czujesz się źle.

Przemocowy partner to wcale nie partner, który bije i krzyczy. Miej oczy otwarte i nie daj się krzywdzić. Masz być szczęśliwy/szczęśliwa w związku. O to przecież chodzi.

Zobacz także: Czy Twój związek jest toksyczny? 6 sygnałów ostrzegawczych