w

Poświęcenie w związku – kiedy jest słuszne i do czego prowadzi?

Zdaniem wielu osób miłość wymaga poświęceń. Nie tylko musimy, ale też chcemy poświęcać się dla bliskich nam osób w dowód uczucia, jakim je darzymy. Wszystko ma jednak swoje granice i nie zawsze każdy gest powinien mieć miejsce. Szczególnie, gdy zaczyna to być wykorzystywane przeciwko nam. Na czym polega poświęcenie w związku i kiedy jest słuszne, a kiedy niekoniecznie?

poświęcenie w związku
Fot. Pexels.com

Poświęcenie w związku – gdzie leżą granice?

Poświęcenie to coś więcej niż pójście na kompromis i odmówienie sobie czegoś. To świadoma rezygnacja z czegoś ważnego, ponieważ stawiamy wyżej dobro drugiej osoby. W związku z tym oczywiste jest, że nasza rezygnacja jest ścisłym warunkiem, który musi zostać spełniony.

Gdy przeanalizujemy to głębiej, zdamy sobie więc sprawę, że po pierwsze nie powinniśmy się poświęcać, gdy nasze poświęcenie tak naprawdę nie jest bezpośrednio powiązane z dobrem partnera. Po drugie musimy też wiedzieć, co faktycznie możemy poświęcić, a czego nie – nie ma obowiązku poświęceń bezwzględnych i nikt nie powinien ich od nas wymagać!

Tego nie poświęcaj dla związku!

Czy powinno się poświęcać karierę dla związku? A relacje z przyjaciółmi? A dotychczasowy styl życia? Wszystko zależy. Na pewno muszą za tym przemawiać poważne argumenty.

poświęcać się w związku
Fot. Pexels.com

Czasami w rzeczywistości poświęcamy coś, co w dłuższej mecie jest dla nas korzystne. Na przykład pod wpływem partnera odcinamy się od toksycznych znajomych, rezygnujemy z pracy, która nas zbyt wiele kosztuje, albo zmieniamy styl życia, by wspierać naszą drugą połówkę.

Nie poświęcaj jednak niczego, co ci służy, jest dla ciebie ważne i czyni cię szczęśliwą osobą. Partner nie może tego od ciebie wymagać wyłącznie dla własnego komfortu.

Do czego prowadzą poświęcenia w związku?

Gdy do poświęceń dochodzi zbyt często i są one udziałem tylko jednej strony, to znak, że coś nie gra. Szczególnie, jeśli osoba, która się poświęca w głębi duszy jest nieszczęśliwa i czuje się niezrealizowana, a jednocześnie boi się, że zmiana podejścia doprowadzi do rozpadu związku.

Za poświęceniem nigdy nie powinien stać lęk, szantaż emocjonalny, groźba czy chęć kontroli. Jeśli tak jest, związek jest toksyczny, a poświęcenie prowadzi do autodestrukcji.