w

„Od jutra się zmieniam!” Dlaczego Twoje postanowienia nie dochodzą do skutku?

Ile razy postanawiałeś wprowadzić w swoje życie ważną zmianę, ale kończyło się tylko na marnych próbach? Zdrowa dieta, regularny sport, rzucenie nałogu. To tylko kilka przykładów planów, których realizacja często pozostaje w sferze marzeń.

fot.pixabay.com

Dlaczego tak trudno jest wprowadzić rzeczywiste zmiany? Oto kilka powodów twoich niepowodzeń.

Nierealne oczekiwania

Nakładasz na siebie nierealne do osiągnięcia cele. Chcesz zrzucić 10 kilogramów w jak najkrótszym czasie albo codziennie rano przebiegać co najmniej kilka kilometrów. Nic dziwnego, że zapału wystarcza ci tylko na tydzień. Kiedy pojawia się jakaś przeszkoda i twój plan zostaje zakłócony, szybko rozstajesz się ze swoim ambitnym celem.

Zdecydowanie lepiej jest stosować metodę małych kroków. Bieganie tylko raz w tygodniu jest lepsze od nie robienia niczego.

Życie teraźniejszością

Zapewne nie jeden raz słyszałeś stwierdzenie, aby „żyć tu i teraz”. Choć jest w nim wiele mądrości, nie należy brać go zbyt dosłownie. Żyjąc jedynie teraźniejszością i nie skupiając się na przyszłości, możesz popełniać wiele błędów.

Decydujesz się bowiem na teraźniejszą krótkotrwałą przyjemność, rezygnując z prawdziwego szczęścia w przyszłości. Oglądasz kolejny serial, zamiast zainwestować czas w swój rozwój. Otwierasz paczkę chipsów, tylko po to, aby za kilka dni narzekać na swoje niezdrowe nawyki. Odrzucenie chwilowych atrakcji może być twoim kluczem do sukcesu.

Niewłaściwe źródło motywacji

Kolejnym ważnym powodem, przez który nie realizujesz swoich celów może być fakt, że tak naprawdę… wcale ich nie pragniesz. Twoją motywacją nie jest wewnętrzna potrzeba posiadania wyrzeźbionej sylwetki lub kolejny stopień awansu w pracy. Być może pragniesz tych rzeczy jedynie po to, aby zyskać uznanie w oczach innych lub spełnić ich oczekiwania.

Jeśli chęć do zmiany nie jest połączona z twoim silnym pragnieniem, zrealizowanie celu staje się wątpliwe.