w

Pierwszy krok do szczęścia – zdejmij maskę i bądź sobą! Jak tego dokonać?

Każdy człowiek w ciągu swojego życia wchodzi w określone role. Inaczej zachowuje się w domu lub wśród znajomych, a inaczej podczas służbowego spotkania. Role społeczne i dostosowywanie swojego zachowania do wymogów sytuacji są czymś naturalnym. Problem pojawia się wtedy, gdy zbyt mocno chowamy swoją „prawdziwą” twarz. Zakładany kolejne maski, aby sprostać wymaganiom społeczeństwa albo zyskać uznanie i prestiż.

Zdejmij maskę i bądź sobą. / pixabay

Niestety, ukrywając swoją naturę nigdy nie będziemy szczęśliwi. Co zrobić, aby wreszcie być sobą?

Odkryj swoje motywy

Zastanów się dlaczego podejmujesz takie, a nie inne działania. Idziesz na przyjęcie, bo masz na to ochotę, czy może nie chcesz sprawić przykrości organizatorom? A może brylując w towarzystwie chcesz poznać kogoś wpływowego i wzmocnić swoją pozycję społeczną? Tylko wsłuchując się w siebie możesz robić to, co jest zgodne z twoim prawdziwym „ja”. Odkryj motywy swoich działań, a zdziwisz się jak wiele rzeczy robiłaś wbrew sobie.

Nie staraj się być lubiana

Nie musisz starać się być lubiana przez wszystkich wokół. To całkowicie normalne, że nie wszyscy będą pałać do ciebie sympatią. Nie ma w tym nic złego! Pamiętaj, że właściwe osoby polubią cię taką, jaką jesteś.

Skup się na swoich uczuciach

Uczucia to drogowskazy, które wiele mówią o twojej sytuacji. Wsłuchuj się w nie i zauważ, co sprawia ci radość, a co złość czy frustrację. Nie udawaj osoby silnej i opanowanej, jeżeli wcale się taka nie czujesz w danej chwili. Naucz się wyrażać pojawiające się uczucia, zamiast zakładać maskę i kolejny raz tłumić je w sobie.

Przygotuj się na niemile zmiany

Bądź świadoma, że nie wszyscy będą akceptować twoją nową, bardziej autentyczną wersję siebie. Osobom z twojego otoczenia może nie spodobać się stawianie granic, czy jasne wyrażanie swojego zdania. Bądź na to przygotowana, a nie złamiesz się i pójdziesz swoją drogą. Tylko wtedy możesz liczyć na szczęście.