w

Pocketing – co robić, gdy partner trzyma cię w kieszeni?

Nietypowe zjawiska w dziedzinie randkowania to obecnie bardzo modny temat. Każdemu specyficznemu czy toksycznemu zachowaniu nadawana jest konkretna nazwa. Jednym z takich antytrendów w randkowaniu jest pocketing. Dowiedz się, czym jest, jak się przejawia i skąd się bierze, a także jak na niego reagować.

pocketing
Fot. Pexels.com

Czym jest pocketing?

Pocketing to z języka angielskiego „chowanie do kieszeni”. W tym wypadku chowa się partnera lub partnerkę – osobę, z którą regularnie się spotyka. Polega na ukrywaniu bliskiej relacji z daną osobą.

Nie wchodzi się w żadną interakcję w mediach społecznościowych, ale też nie przedstawia tej osoby znajomym czy rodzinie, a nawet nie randkuje w miejscach publicznych. Pewną odmianą pocketingu jest też przedstawianie kogoś jako kolegi/koleżanki, podczas gdy łączą z nią znacznie bardziej zażyłe relacje.

Należy jednak odróżniać pocketing od tego, że ktoś zwyczajnie nie lubi obnosić się ze swoimi prywatnymi relacjami w Internecie albo czeka po prostu, aż znajomość na dobre się rozwinie. Mówimy tu raczej o długotrwałych związkach, co do statusu których nie ma żadnych wątpliwości, a które wciąż są trzymane w ukryciu.

Dlaczego ktoś chce cię ukryć?

Przyczyny pocketingu mogą być różne. Oczywiście istnieje możliwość, że osoba, z którą się spotykasz, ma niezbyt uczciwe intencje. Ukrywa Cię, ponieważ usiłuje manipulować Twoimi uczuciami i Cię wykorzystać. Ewentualnie ma obsesję prywatności, jest chorobliwie zazdrosna i nie chce ujawniać Cię światu.

ukrywanie związku
Fot. Pexels.com

Ale to nie jedyne wyjaśnienie, więc nie warto od razu zakładać czarnego scenariusza. Być może osoba ta jest niepewna swoich uczuć albo boi się zaangażować. Jest skryta do tego stopnia, ponieważ np. w przeszłości ktoś ją skrzywdził lub zdradził. Boi się ujawniać relację, która teoretycznie może się zakończyć w każdej chwili.

Taka osoba może też się wstydzić czegoś lub obawiać czyjejś reakcji. Niewykluczone, że coś ukrywa przed Tobą lub przed innymi i dlatego woli uniknąć konfrontacji.

Jak wyjść z ukrycia?

Po pierwsze zastanów się, czy faktycznie ktoś stosuje wobec Ciebie pocketing i jaka może być tego przyczyna. Jeśli sytuacja się przedłuża, porozmawiajcie szczerze. Wyjaśnij, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby. Możesz też spróbować zrobić pierwszy krok, np. zaproponować, że spotkacie się wspólnie z Twoimi znajomymi lub rodziną.

Wytłumacz, dlaczego to dla Ciebie ważne i ustal pewne rozwiązania. Uszanuj, że druga osoba nie chce np. ustawiać statusu związku w social media.