w

Nuda w związku – skąd się bierze i jak ją pokonać?

Rutyna i nuda w związku to jedne z najczęściej wymienianych problemów w wieloletnich relacjach. Niby wszystko się układa, ale jednocześnie nic się nie dzieje… Codzienność staje się przewidywalna. Przewidywalny jest także seks, choć ten z kolei przestał należeć do codzienności. Powody do narzekań zaczynają się piętrzyć, ale zamiast czekać z założonymi rękoma, trzeba zacząć działać!

nuda w związku
Fot. Pexels.com

Dlaczego zrobiło się nudno?

Po pierwsze, zdiagnozujmy przyczyny nudy. Wbrew pozorom ma ona też swój sens. Jeśli rozpoznajemy ją jako problem, to dobry znak. Mamy impuls do tego, by znaleźć na nią jakieś remedium, nie jesteśmy zobojętniali na atmosferę panującą w naszym związku.

Nuda bierze się oczywiście z tego, że niemożliwe jest podtrzymanie ekscytującego nastroju z początku relacji przez kolejne lata. Nawet jeśli próbujesz przełamać rutynę w łóżku, nie możesz szukać za każdym razem nowych, zaskakujących atrakcji. To robi się frustrujące.

Nudna się robi też nasza codzienność i na swój sposób my sami. Nie sięgamy po ciekawe aktywności, trzymamy się kurczowo naszych przyzwyczajeń i rezygnujemy z podejmowania wyzwań i rozwoju osobistego.

Nuda w związku – jak ją pokonać?

Teraz przynajmniej już wiadomo, że przyczyny nudy w związku mogą tkwić głównie w nas samych. A to najprościej zmienić. Zacznij więc od siebie. Jeśli Twoja codzienność stała się nieznośnie nudna, wpuść do niej trochę świeżego powietrza.

Najlepiej zadziała znalezienie sobie hobby, powrót do pasji z młodości, ale każda drobna zmiana będzie miała znaczenie. Inne nawyki, przearanżowanie najbliższego otoczenia czy poznanie nowych ludzi.

Możesz w ten sposób stać się inspiracją dla najbliższej Ci osoby. Jeśli nie stanie się to automatycznie, spróbuj zaproponować jej uczestniczenie w Twoich nowych aktywnościach. Pojedźcie gdzieś razem na weekend lub wybierzcie się po prostu na wycieczkę rowerową, żeby przełamać stagnację.

Przeciwdziałanie nudzie w relacji

jak pokonać nudę w związku
Fot. Pexels.com

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jesteś w długotrwałym związku, zaakceptuj fakt, że nie będzie w nim zawsze fajerwerków, ale postaraj się też nie doprowadzić do tego, byście zwątpili w sens relacji z powodu nudy.

Od czasu do czasu zmieniaj coś w swoim życiu, próbuj i odkrywaj. Nie rób tego tylko dla swojego związku, ale dla samej siebie. Gdy dwoje ludzi potrafi się realizować, a jednocześnie pozostać otwartymi na partnera/partnerkę, nigdy nie będzie się ze sobą nudziło.