w

Nierówne zaangażowanie w związek – skąd się bierze i jak je wyrównać?

Brak zaangażowania to jeden z częstszych zarzutów wobec partnera. Zwykle pada, gdy jedna osoba czuje się mniej ważna, nawet niekochana. Nie ma pewności, czy partnerowi na niej zależy, i ma wrażenie, że to na niej spoczywa cała odpowiedzialność za podtrzymanie relacji. Skąd się bierze nierówne zaangażowanie w związek, jak się objawia i czy można mu jakoś zaradzić?

nierówne zaangażowanie w związek
Fot. Pexels.com

Jak wygląda brak symetrii w związku?

Nierówne zaangażowanie w związek objawia się przede wszystkim tym, że osoba bardziej zaangażowana zaczyna tę dysproporcję zauważać. Podejmuje większość inicjatyw, organizuje wspólny czas, zachęca do rozmów, pielęgnuje romantyczną relację i intymność na różne sposoby, podczas gdy druga strona tylko ze tego czerpie.

To powoduje, że ta bardziej zaangażowana strona szuka wyjaśnienia tej sytuacji, ale nie bardzo potrafi usprawiedliwić brak zaangażowania. W efekcie czuje, że nie jest ważna, że partner nie darzy jej uczuciem i że związek jest zagrożony. Relacja wydaje się jednostronna, co powoduje coraz więcej frustracji.

Nierówne zaangażowanie w związek – przyczyny

Jeśli partner wcześniej angażował się w związek, ale ostatnio zaczął być bierny i się wycofywać, coś jest na rzeczy. Może okazać się, że w ogóle stracił zainteresowanie relacją i należy zastanowić się, dlaczego. Może też być tak, że Twoje silne, stałe zaangażowanie spowodowało, że się rozleniwił i nie widzi powodu, żeby się bardziej starać.

symetria zaangażowania
Fot. Pexels.com

Ale przyczyn niekoniecznie musimy upatrywać w problemach w związku. Partner może mieć po prostu taki charakter i jeśli sądziłaś, że się zmieni, a teraz jesteś rozczarowana, to trudno go za to winić. Z drugiej strony rozważ, czy przypadkiem zewnętrzne okoliczności (np. silny stres) nie spowodowały obniżenia zaangażowania.

Jak wyrównać zaangażowanie partnerów?

Remedium na problem nierównego zaangażowania będzie zależało od jego przyczyny. Jeśli partner się wycofuje lub po prostu przestał się starać, zrób krok w tył i odpuść. Zajmij się sobą i pokaż, że nie zawsze jesteś dostępna i zaangażowana. Sama zobaczysz, co on zrobi z tą przestrzenią do działania.

Możesz też porozmawiać szczerze z partnerem. Wyjaśnić mu, jak się czujesz w związku z jego postawą i spróbować wspólnie pomyśleć nad rozwiązaniem. Rozmowa może wiele wyjaśnić i może Twój partner sprawia Ci przykrość zupełnie nieświadomie.