w ,

Mój tata ma zespół Downa – niezwykła historia z Syrii

Sader Issa jest studentem stomatologii i młodym, w pełni zdrowym mężczyzną. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego ojciec, Jad Issa, ma zespół Downa. Sader jest jednym z trzech znanych przypadków zdrowych dzieci rodziców z tą chorobą genetyczną. Ojciec i syn wzajemnie bardzo się wspierają i są z siebie niezwykle dumni.

mój tata ma zespół downa
Fot. Dobrewiadomosci.net.pl

„Mój tata ma zespół Downa”

Sader Issa wielokrotnie wypowiadał te słowa, mówiąc o swoim ojcu. Budzą one przede wszystkim zaskoczenie, u niektórych podziw, u innych być może zmieszanie. Jak wygląda relacja niepełnosprawnego rodzica z zupełnie zdrowym synem?

Jad Issa pochodzi z niewielkiej miejscowości Al -Bajda w Syrii i całe życie ciężko pracował fizycznie w młynie. Jako osoba z zespołem Downa mógł nie doczekać się dzieci, ale stało się jednak inaczej.

Dziś ma dorosłego syna, który jest w pełni zdrowy i który właśnie odbywa studia stomatologiczne. I choć niewielu osobom z zespołem Downa dane jest przeżyć rodzicielstwo, Jad otrzymał taką szansę. I wykorzystał ją najlepiej, jak potrafił.

Zespół Downa a rodzicielstwo

Trisomia 21 chromosomu, czyli inaczej zespół Downa, to choroba genetyczna. Pociąga za sobą wiele konsekwencji nie tylko dla sprawności umysłowej, ale i zdrowia fizycznego.

Osoby z zespołem Downa są wysoko funkcjonujące w społeczeństwie, a więc mogą żyć, uczyć się, pracować i wchodzić w bliskie relacje jak wszyscy inni. Nie mniej jednak wady genetyczne bardzo rzadko pozwalają takim osobom doczekać się potomstwa. Problemy z płodnością i donoszeniem ciąży, a także niemal 100% ryzyko urodzenia chorego dziecka powodują, że rodziców z zespołem Downa jest na świecie niewiele.

sader i jad issa
Fot. Alateia Polska

Jad Issa to absolutny wyjątek. Ponieważ związał się z całkowicie zdrową kobietą, ich syn urodził się również zdrowy, co wciąż należy do rzadkości. Amerykańska organizacja National Down Syndrome Society odnotowała tylko trzy takie przypadki i Sader Issa jest jednym z nich.

Miłość, wsparcie i duma

To, co wyróżnia relacje Jada i Sadera, to niebywałe wsparcie, wzajemna duma i miłość. Sader opisuje swojego ojca jako niezwykle kochającego i troskliwego oraz zaangażowanego we wspieranie syna na jego ścieżce kariery. To dzięki jego wsparciu ekonomicznemu i emocjonalnemu Saderowi udało się spełnić zawodowe marzenia.

Jad z kolei wielokrotnie chwali się osiągnięciami syna i jest dumny, że udało mu się dostać na medyczne studia, by móc pomagać innym.

Rodzina ma wielu przyjaciół i jest bardzo pozytywnie odbierana przez otoczenie. Jest niewątpliwie dowodem na to, że nawet tak poważne schorzenie jak zespół Downa nie musi stać na przeszkodzie do założenia szczęśliwej rodziny, choć jak wiadomo jest to udziałem nielicznych.