w

Jak pomóc ukochanej osobie w żałobie?

Twojej ukochanej osobie zmarł ktoś bliski? To bardzo trudny czas, dla Ciebie również. Mnóstwo osób bardzo źle znosi okres żałoby i oczywiście mają do tego pełne prawo. Ty możesz pomóc ukochanej/ukochanemu przez to przejść. Jak mogłoby wyglądać takie wsparcie? Sprawdź kilka porad od nas.

jak pomóc ukochanej osobie w żałobie
Fot. Unsplash.com

Po prostu bądź

To najlepsze co możesz zaoferować. Po prostu być przy ukochanej osobie. Daj jej znać, że jesteś do jej dyspozycji i możesz jej towarzyszyć w różnych czynnościach. Może spacer? Wyjście na kawę do kawiarni? A może po prostu siedzenie na kanapie w domu i milczenie, ale razem? Opcji jest mnóstwo. Delikatnie proponuj, ale absolutnie nic nie narzucaj.

Pomóż w codziennych czynnościach

Osoba znajdująca się w wielkiej rozpaczy, może mieć problem z wykonywaniem codziennych czynności, nawet takich jak sprzątanie łazienki czy mycie naczyń. Zaoferuj partnerce/partnerowi, że możesz ją wyręczać w tego typu zadaniach. Zapytaj, czy nie potrzebuje też pomocy w innych dziedzinach. Może akurat wypada termin przeglądu auta, albo jeszcze coś innego?

Rozmawiaj

To nie jest tak, że ZAWSZE osoba będąca w żałobie nie chce rozmawiać na temat swojej straty. Bliskie osoby często boją się poruszać ten temat, a tymczasem może warto? Być może ukochana osoba chce o tym rozmawiać. Pozwól jej na płacz, na monolog, albo na przerwy w rozmowie. Niech teraz to tylko ona dyktuje „warunki”.

Formalności

A może ukochana osoba potrzebuje pomocy z organizacją pogrzebu? Może być jej ciężko – to bardzo traumatyczne przeżycie. Może jesteś w stanie wziąć na siebie większość zadań?

Nie dawaj na siłę rad

Nie mów osobie w żałobie, jak powinna się poczuć i co powinna zrobić, by poczuć się lepiej. Tutaj potrzebny jest czas. Chyba, że ukochany/ukochana poprosi Cię o radę, to wtedy postaraj się jej pomóc, jak umiesz najlepiej.

Sprawdź także: 7 lekcji na przyszłość, które wyciągniesz z toksycznego związku