w ,

7 lekcji na przyszłość, które wyciągniesz z toksycznego związku

Każdy w pewnym momencie swojego życia ma pragnienie, aby stworzyć stały i szczęśliwy związek.

Czasami droga do znalezienia idealnego partnera jest kręta i wyboista, ponieważ zdarza się, że trafiamy w relacje, które do szczęśliwych nie należą. Często są to relacje toksyczne w które wchodzimy, ponieważ bardzo pragniemy poczuć się kochani, ale kiedy decydujemy się na rozstanie to jesteśmy głęboko poranieni.

fot. pexels.com/MartaDzedyshko

Okazuje się, że pomimo cierpienia, którego doświadczamy ze strony toksycznego partnera możemy też wiele dowiedzieć się jak powinna wyglądać prawdziwa miłość.

Poniżej przedstawiamy 7 rzeczy, które możemy wynieść z toksycznej relacji.

Czerwone flagi

Czerwona flaga to sytuacja, która pokazuje nam, że mamy do czynienia z niewłaściwą osobą. Niektóre z nich mogą być subtelne i trudno je zauważyć, a niektóre mogą być oczywiste. Bardzo często jest tak, że gdy jesteśmy zauroczeni nie chcemy widzieć żadnych znaków ostrzegawczych. Na szczęście trwanie w toksycznej relacji może pomóc nam otworzyć oczy i szybko zareagować na sygnały ostrzegawcze zanim będzie za późno.

Wiesz czego nie robić

Kolejną rzeczą jakiej możemy nauczyć się z toksycznej relacji jest to czego nie robić i jak się nie zachowywać. Czasami jest tak, że nasze zachowanie czy nasz charakter przyciąga toksycznych ludzi. Jeżeli masz doświadczenie kilku toksycznych związków to zastanów się nad sobą i zadaj sobie pytanie jakie Twoje zachowania mogą przyciągać toksyków. Jeżeli to Ci się uda to będziesz mogła wyciągnąć wnioski i będziesz wiedziała, czego więcej nie robić.

Brak reakcji nie jest dobry

Bycie w toksycznym związku oznacza, że jesteśmy nieszczęśliwi z partnerem, któremu brakuje pełnej dojrzałości emocjonalnej. Taka niedojrzała osoba swoim zachowaniem bardzo często nas krzywdzi a my nic z tym nie robimy, ponieważ ciągle mamy nadzieję, że jego zachowanie się zmieni pod wpływem miłości do nas. Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie reagujesz, kiedy druga osoba Cię krzywdzi to dajesz mu do zrozumienia, że takie zachowanie jest dla Ciebie w porządku. Związek to zaangażowanie dwóch osób i jeżeli z jakiegoś powodu czujemy się krzywdzeni to druga strona powinna o tym wiedzieć.

Wiesz, czego szukasz u partnera

Kiedy tkwimy w toksycznym związku przez dłuższy czas zauważamy cechy charakteru oraz sposób wyrażania emocji u naszego partnera. Mamy okazję przyjrzeć mu się dokładniej i dowiedzieć jakich cech charakteru chcemy od idealnego partnera w przyszłości.

Odpuszczenie to nie porażka

Nie mamy takiej władzy, aby zmienić czy kontrolować naszego partnera. Dużo osób myśli, że mogą zmienić swojego partnera, dlatego długo odwlekają decyzję o odejściu. Odejście od toksycznej osoby nigdy nie jest porażką. Musimy zaakceptować to, że nigdy nie będzie lepiej, ponieważ to tylko my się staramy a on wcale zmieniać się nie chce.

Miej świadomość swojej siły

Te osoby, które wychodzą z toksycznej relacji są bardzo silne. Ich siła nie polega na tym, ze dawały radę tkwić w chorym, pełnym upokorzeń związku ale w tym, ze miały siłę odejść i otworzyć na nowe relacje.