w

Introwertyk gorszy od ekstrawertyka?

W kulturze nieustającej potrzeby celebracji, radości, szczęścia na pokaz, możemy mieć wrażenie, że życie niektórych osób to niekończąca się podróż lub impreza. Wybitnie dobrze można zobaczyć to w mediach społecznościowych, gdzie ludzie prześcigają się w coraz bardziej pomysłowych działaniach pokazania swojego cudownego życia. Innymi słowy, świat opanowali ekstrawertycy. Nie oznacza to jednak, że introwertyków nie ma.

Przyjęło się sądzić, że osoba introwertyczna jest zamkniętym w sobie odludkiem, który całe dnie spędza samotnie, całkowicie izolując się od innych. Taki obraz introwertyków jest niezwykle krzywdzący i zupełnie nie oddaje tego, jaka jest rzeczywistość.

Przede wszystkim należy podkreślić, że introwertyk to osoba, która bardzo ceni sobie własną przestrzeń, jednak nie ucieka od ludzi. Dla niej kluby, puby czy miejsca w których jest hałas i wrzawa nie są najlepszym rozwiązaniem. Podczas takich spotkań całkowicie tracą energię życiową i bardzo długo powracają do siebie. Wbrew powszechnej opinii introwertycy bardzo cenią sobie kontakt z drugim człowiekiem. Budują bardzo silne i trwałe więzi z osobami, które są dla nich bliskie. Są znakomitymi słuchaczami, natomiast nie zawsze mówią zbyt wiele.

W schemacie, gdzie wszystko jest krzykliwe i bardzo wyraziste, introwertyk może całkowicie przepaść. Taka osoba niezwykle ceni swoją prywatność i spokój, więc dba o taką przestrzeń jak tylko potrafi. Warto jednak wyjść czasem poza schemat i spotkać ludzi takimi jakimi są naprawdę – na pewno przyniesie nam to wiele ciekawych przemyśleń oraz doświadczeń.