Często mówi się, że nie powinniśmy działać wbrew sobie. Trzeba wsłuchać się w siebie i zastanowić, czy niepokój, który odczuwamy, nie jest sygnałem, że lepiej sobie odpuścić i poczuć ulgę. Warto jednak zastanowić się, co właściwie znaczy działanie wbrew sobie i jak odróżnić je od zwykłego lęku przed nieznanym. Życie w zgodzie z własnym „Ja” nie oznacza bowiem zamknięcia się w strefie komfortu.
Dlaczego działasz wbrew sobie?
Działanie wbrew sobie zwykle wiążemy z poczuciem powinności. Robimy coś, mimo że nie mamy na to ochoty, że jest to dla nas niekomfortowe, że się z tym nie identyfikujemy. Bo tak trzeba. W pewnym momencie rodzi się bunt: dlaczego masz działać wbrew sobie? Czy nie najważniejsza jesteś Ty i poczucie wewnętrznej zgody?
Owszem, nie może być tylko tak, że np. presja społeczna wymusza na nas pewne działania, chociaż nie są one zgodne z naszym charakterem, umiejętnościami i życiowymi planami. Ale musimy też nauczyć się odróżniać je od rzeczy, które przychodzą nam z trudem, ale są ważne i niezbędne.
Jak odróżniać „wbrew” od „pomimo”?
Czasami to lęk, słomiany zapał i prokrastynacja powodują, że nieświadomie sabotujemy własne działania. Usprawiedliwiamy się, że skoro coś nam nie przychodzi z łatwością, to znaczy, że nie jest dla nas i nie ma powodu, żebyśmy robili to na siłę.
To jednak nie do końca jest prawda. Wielokrotnie w życiu będziemy napotykać sytuacje, kiedy zmusimy się do zrobienia czegoś pomimo braku komfortu, motywacji czy gwarancji sukcesu. Ale to nie jest powód, by rezygnować z wyzwań. Tylko podejmując je, możemy ostatecznie zdecydować, co jest z nami zgodne, a co nie.
Życie w zgodzie z własnym „Ja”
A zatem życie w zgodzie z własnym „Ja” nie oznacza wyłącznie zamknięcia się w swojej strefie komfortu i unikania wszystkich sytuacji, w których nie mamy gwarancji powodzenia. To umiejętność podejmowania prób i dokonywania wyborów.
Dzięki temu wiemy, że zrezygnowaliśmy z czegoś świadomie, a nie tylko dlatego, że powstrzymał nas lęk czy lenistwo. Dlatego zanim się wycofasz, zastanów się, czy przypadkiem, działając wbrew sobie, nie robisz czegoś dla siebie.