w

Związek z osobą niestabilną emocjonalnie. Czy to może się udać?

We współczesnym świecie coraz więcej ludzi ma problemy natury psychicznej. Rozbite rodziny, przemoc, choroba alkoholowa u rodziców to tylko jedne z nielicznych przykładów ich przyczyn.

Kiedy na naszej drodze pojawia się ktoś, kogo zaczynamy darzyć uczuciem, często bagatelizujemy niepokojące sygnały w jego zachowaniu. Agresję, wybuchy złości lub zmiany nastroju tłumaczymy trudnym charakterem.

Niestety, nieprzygotowani na to, co może przynieść związek z osobą niestabilnie emocjonalną, sami narażamy się na utratę zdrowia psychicznego.

Kiedy związek z osobą z problemami emocjonalnymi nie jest dobrym pomysłem?

Masz tendencję do ratowania ludzi z wszelkich opresji

Związek z osobą, która ma trudności w opanowaniu własnych emocji, nie należy do najłatwiejszych. Jeśli ma się udać, druga strona musi umieć zachować trzeźwy ogląd na każdą sytuację. Nie stanie się to, kiedy masz tendencję do bycia wybawicielem i wspaniałomyślnie ratujesz inne osoby z wszelkich opresji.

Przy tego typu osobowości prawdopodobnie będziesz wybaczać wybrankowi wszelkie przewinienia, pokornie je znosić i brać odpowiedzialność za jego samopoczucie. W dłuższej perspektywie oznacza to spory emocjonalny bagaż, który nadszarpnie twoją psychikę.

Nie radzisz sobie z własnymi problemami

Jeśli sama masz sporo problemów, wchodzenie w relację z osobą niestabilną emocjonalnie zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Wasze problemy będą się przenikać i wzajemnie wzmacniać. Zarówno ty, jak i twój partner możecie oczekiwać wsparcia i zrozumienia, którego nie będziecie potrafili sobie wzajemnie dać.

Liczysz, że miłość wszystko zmieni

Zakładanie, że „jakoś to będzie” oraz że sama miłość wystarczy wam do szczęścia, jest sporym błędem. Zaklinanie rzeczywistości i myślenie życzeniowe to jedne z mechanizmów obronnych, które mogą pojawić się na wstępnym etapie znajomości.

Kiedy nie dopuszczasz do siebie myśli, że niepokojące zachowania partnera będą się powtarzać, oznacza to brak gotowości do wejścia z nim w związek. Wasze uczucie może przetrwać tylko wtedy, gdy jesteś świadoma trudności na jakie się decydujesz.