w

Miłość w czasach pandemii. Jakie zagrożenia mogą czyhać na twój związek?

Pandemia koronawirusa, która owładnęła świat, odbija swoje piętno na wielu obszarach ludzkiego życia. Oprócz obawy o swoje zdrowie lub finanse, znacząca część osób boryka się z kolejnymi problemami, wynikającymi z mocno przeorganizowanego funkcjonowania.

Również relacje wewnątrzrodzinne oraz romantyczne związki mogą znacząco odczuć konsekwencje poczucia lęku i społecznej izolacji.

Jakie zagrożenia mogą pojawiać się w intymnym związku i jak sobie z nimi radzić?

Poczucie lęku wyzwalające nerwowe reakcje

Potencjalne zagrożenie zdrowia bywa źródłem stresu dla znaczącej grupy społeczeństwa. W zależności od tego jak dana osoba potrafi radzić sobie z trudnymi emocjami, ma to mniejszy lub większy wpływ na bliskie relacje. Osoby, u których lęk przybiera nasiloną formę bywają rozdrażnione i prezentują nerwowe reakcje podczas codziennych czynności. Rodzi to wiele napięć i konfliktów, które w „zwyczajnym” życiu mogłyby nie wystąpić.

Co robić, kiedy zauważamy, że nasz stres odbija piętno na związku? Kluczowe są dwie rzeczy. Po pierwsze, warto zgłębić temat sposobów radzenia sobie z emocjami. Po drugie, ważne są otwarte rozmowy, w których wyjaśni się powody swojego rozdrażnienia. Kluczowe jest przyznanie się do swoich odczuć i uprzedzić o przeżywanych trudnościach.

Rosnąca irytacja zachowaniem partnera

Praca zdalna, kwarantanna, ciągłe przebywanie w domu. Te sytuacje często bywają zupełnym przeciwieństwem trybu, jaki prowadziło wiele par. Dotychczas aktywne osoby, które część dnia spędzały pracując, nagle są zamknięte ze sobą pod jednym dachem na wiele godzin. Choć dla części związków bywa to czas, gdy wreszcie mogą nacieszyć się sobą, istnieje sporo osób, które nie potrafią odnaleźć się w tego typu funkcjonowaniu. Partner staje się irytujący, a powtarzalność dnia przytłacza.

Jaka jest dla nich rada? Warto stworzyć nową rutynę i poszukać twórczych zajęć. Nauka języków obcych, kursy online, domowe treningi to jedne z przykładów, które zajmą umysł i ciało, a do tego stworzą namiastkę własnej przestrzeni.

Odwołane plany

W niezwykle trudnej sytuacji znajdują się pary, które planowały śluby, wesela lub inne ważne uroczystości. Odwoływanie skrzętnie przygotowywanych przedsięwzięć powoduje mocne rozgoryczenie oraz obawę o utratę nakładów finansowych. Stres związany z zagrożeniem zdrowia nie ułatwia sprawy.

Ważne, aby starać się być w tym wszystkim razem. Rozmawiać, wspierać się i założyć, że wzajemne miłość pozwoli przetrwać ten trudny czas i jeszcze lepiej umocnić związek.