Wzbudzanie w kimś poczucia winy to rodzaj ataku, przemocy psychicznej i manipulacji, który może dotknąć każdego. Będące często elementem życia w toksycznej relacji wzbudzanie poczucia winy w związku jest szczególnie bolesne, jako że uderzenie trafia w najbliższe osoby. Ale zdarza się, że takie zachowanie praktykują również osoby, które wcale nie usiłują być toksyczne. Co się zatem kryje za taką postawą?
Jak wygląda wzbudzanie poczucia winy w związku?
Wzbudzanie poczucia winy w partnerce lub partnerze często opiera się na zachowaniach pasywno-agresywnych. Milczenie, krótkie komunikaty, brak wyjaśnień, obrażanie się. Tym daje się do zrozumie, że coś jest nie tak i że to ta konkretnie osoba ponosi za to odpowiedzialność.
Z drugiej strony, oskarżanie może być wyartykułowane wprost, podczas kłótni. Zwykle wyolbrzymia się je, dodając skrajne określenia typu „Bo ty zawsze…”, „Jak zwykle…”, „Ty nigdy…”.
W jeszcze innym wariancie osoba obwiniająca stawia siebie w roli ofiary. Podkreśla swoje złe samopoczucie, chorobę, niezdolność do zrobienia różnych rzeczy. Daje do zrozumienia, że druga osoba jest temu winna, a przynajmniej nie reaguje z wystarczającą troską, zrozumieniem i zaangażowaniem.
Przyczyny obwiniania partnera
Jak już zostało wspomniane, wzbudzanie poczucia winy w związku to częsty zabieg w toksycznych relacjach. Chodzi o to, żeby utrzymać nad drugą osobą psychiczną kontrolę, obniżyć jej samoocenę i sprawić, by była gotowa zrobić wszystko, by oczyścić się z zarzutów.
Ale nie powinniśmy sądzić, że tylko skrajnie toksyczne osoby uciekają się do takich sposobów. Często niemożność poradzenia sobie z własną sytuacją, kondycją fizyczną i psychiczną, powoduje, że próbujemy zrzucić odpowiedzialność na drugą osobę. To samo powodują dawne żale i nieumiejętność wybaczenia, np. zdrady.
Co robić, by nie czuć ciężaru winy?
Konieczne jest przede wszystkim umiejętne, asertywne stawianie granic. Nie pozwól, żeby ktoś Cię obwiniał bezpodstawnie, przepraszaj i przyznawaj się tylko do faktycznych błędów, a także nie daj się zastraszyć. Nie ukrywaj swoich potknięć tylko z obawy przed reakcją partnera, bo będziesz się czuć jeszcze gorzej.
Naucz się rozbrajać bombę. Zwracaj uwagę, kiedy ktoś przesadza z obwinianiem Cię. Jeśli widzisz, że wynika to z jego własnych lęków, spróbuj porozmawiać i wspólnie poszukać rozwiązań.