w

Wampir energetyczny. Co zrobić jeśli jest nim ktoś z naszych bliskich?

Wampir energetyczny to określenie osoby, która swoim zachowaniem wręcz wysysa z nas energię. Rozpoznamy ją po tym, że po spędzonym wspólnie czasie czujemy się zmęczeni, bezsilni i pozbawieni energii do działania. Bardzo często osoba ta skupia całą uwagę na sobie, wymaga pocieszania lub psuje nam nastrój opowiadając o wszelkim złu wszechświata.

Nierzadko można otrzymać więc radę, aby w trosce o swój komfort psychiczny odciąć się od energetycznego wampira. Co jednak, jeśli jest nim ktoś z naszych bliskich? Oto kilka zasad, o których powinieneś pamiętać.

Stawiaj granice

Jeśli do tej pory na porządku dziennym było u ciebie długotrwałe wysłuchiwanie czyjegoś narzekania, pocieszanie i poświęcanie na to całej swojej energii, to najwyższy czas, aby to ukrócić. Masz prawo powiedzieć, że nie masz dzisiaj nastroju na trudną rozmowę lub odmówić spotkania z uwagi na własna plany.

Mów o swoich uczuciach

Być może ciężko ci zmienić swoje dotychczasowe postępowanie, bo nie chcesz zranić kogoś, kto mimo wszystko jest ci bliski. Wytłumacz mu więc, co jest motywem twoich zmian. Masz szansę zaznaczyć, że nie stajesz się nagle nieczułym egoistą, a zwyczajnie nie chcesz czuć się po każdym spotkaniu zmęczony, smutny lub wściekły. Określ, co ci nie odpowiada i czego nie zamierzasz więcej robić. Pamiętaj, żeby mówić w sposób rzeczowy, bez nadmiernego tłumaczenia się. Nie robisz przecież nic złego.

Nie pozwalaj na kontrolowanie swojego życia

Jeśli znany ci wampir energetyczny to typ „kontrolujący” z pewnością często usłyszysz od niego mnóstwo „dobrych rad” na temat tego jak powinieneś żyć, co robić, a czego nie robić. Nie daj się wciągać w dyskusje i tłumaczenia. Ucinaj tego typu tematy, argumentując krótko, że masz odmienne zdanie.

Pozbądź się poczucia winy

Przekonanie, że musisz zawsze wspierać drugą osobę zastąp myślą, że powinieneś zadbać również o siebie. Masz prawo do tego, aby zrezygnować z czegoś, co ci nie służy i czyni cię nieszczęśliwym.