w

Wahania nastroju – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Zmiany nastroju towarzyszą każdemu z nas i nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie panujemy kompletnie nad naszymi emocjami, które dopadają nas w najmniej odpowiednim momencie. Wahania nastroju mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże, a rozpoznanie go to klucz do wybrania odpowiedniej metody, która pomoże nam zapanować nad nimi.

wahania nastroju
Fot. Pexels.com

Czym są wahania nastroju?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że nagłe zmiany emocji mogą być uzależnione od naszego charakteru i sytuacji, w której się znajdujemy. Ktoś bardzo wrażliwy będzie silniej reagował na różne wydarzenia, ktoś powściągliwy – słabiej, ale oba zachowania będą w granicach normy, ponieważ są typowe dla charakteru tych osób.

Bywa, że w krótkim czasie doświadczamy skrajnie różnych sytuacji, które wywołują w nas nagłą zmianę emocji. Nie oznacza to, że coś jest z nami nie tak – reagujemy adekwatnie do zmieniających się okoliczności.

Wahania nastroju, które stają się problematyczne, towarzyszą człowiekowi cały dzień i on sam czuje się z tym nieswojo. Ma wrażenie, że coś jest z nim nie tak, bo rozum podpowiada mu, że jego reakcje nie są adekwatne i typowe dla niego.

Ktoś mógł się np. stać nagle bardzo płaczliwy lub szybko się irytuje, choć wcześniej tak nie było. Nie potrafi zrozumieć powodu swojego stanu emocjonalnego i nie umie nad nim zapanować.

Zmiany nastroju różnego pochodzenia

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy zdamy sobie sprawę, że na nasze emocje może mieć wpływ całe mnóstwo czynników. Wymieńmy najpopularniejsze z nich.

Przede wszystkim mogą to być czynniki zewnętrzne. Jeśli przeżywamy długofalowy, bardzo silny stres, nic dziwnego, że jesteśmy dużo mniej stabilni. Szczególnie, gdy tłumimy emocje, ale po pewnym czasie musimy je odreagować.

zmiany nastroju
Fot. Pexels.com

Kolejną przyczyną są różne kwestie zdrowotne. Częstym czynnikiem są zmiany hormonalne (np. w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy), ale też zaburzenia snu, wszelkie dolegliwości bólowe i ogólnie złe samopoczucie fizyczne.

W końcu, rzecz jasna przyczyna może leżeć w naszym stanie psychicznym. Depresja, zaburzenia lękowe, poważniejsze zaburzenia osobowości – to wszystko będzie prowadziło również do wahań nastroju.

Jak sobie radzić z wahaniami nastroju?

Jeśli znasz już przyczynę swoich wahań nastroju, musisz udać się do odpowiedniego specjalisty. To może być psychiatra, to może być endokrynolog. Trudno ci zlokalizować przyczynę? Porozmawiaj z psychologiem i lekarzem pierwszego kontaktu. Zrób w razie czego konieczne badania.

Bez względu na pochodzenie wahań nastroju, warto o siebie zadbać. Postaraj się regularnie sypiać, popraw swoją dietę, uprawiaj lekki sport. Znajdź w ciągu dnia czas na relaks i rozważ nawet krótki urlop. Te proste kroki mogą okazać się zbawienne.