w

Ukryte przekonania, które nie pozwalają żyć pełnią życia. Czy też je posiadasz?

Każdy człowiek głęboko w podświadomości ma zapisane przekonania, którymi według niego rządzi się świat. To właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za podejmowane decyzje i wybierane w życiu ścieżki. Kształtują się już od wczesnego dzieciństwa, wpajane przez rodziców i najbliższe otoczenie. W późniejszych etapach mogą się utrwalać lub zmieniać, w zależności od wpływów środowiska, w jakim przebywamy.

Kiedy przekonania są pozytywne i budujące, możemy śmiało kroczyć przez życie i osiągać sukcesy. Jeśli jednak w naszej podświadomości zakorzeniły się głównie negatywistyczne „prawdy” na temat funkcjonowania świata, będą one skutecznie hamować nasz rozwój.

Jakie przekonania niekorzystnie wpływają na nasze życie?

Na każdym kroku czyhają na mnie niebezpieczeństwa

Świadomość zagrożeń i niebezpieczeństw jest bardzo ważna. Dzięki niej jesteśmy w stanie ustrzec się przed różnego rodzaju problemami lub wypadkami. Kiedy jednak unikamy całkiem zwyczajnych aktywności z obawy przed tym, że coś może nam się stać, mamy spory problem. Nieuzasadniony lęk skutecznie blokuje chęć podejmowania nowych wyzwań, co sprawia, że człowiek ciągle „stoi w miejscu”.

Życie jest niesprawiedliwe

Nie da się ukryć, że los nie każdego człowieka obdarował w ten sam sposób. Mimo tego ludzie znacząco różnią się w postrzeganiu tego zjawiska. Ci, którzy pielęgnują w sobie poczucie niesprawiedliwości i z zazdrością patrzą na innych, nie pozwalają sobie w ten sposób na osiągnięcie sukcesu.

Wszyscy mężczyźni są tacy sami

Generalizowanie nigdy nie jest dobre. Doświadczenia z domu rodzinnego lub osobiste przejścia z płcią przeciwną, mogą skłaniać nas do tworzenia różnego rodzaju sądów. Jeśli zbyt długo będziemy przy nich trwać, a każdego mężczyznę nawykowo postrzegać tak samo, uniemożliwi to spotkanie prawdziwej miłości.

Nie warto ufać ludziom

Przekonanie, że ludzie są źli i nie warto im ufać może mieć różne przyczyny. Niektórzy z nas wychowali się się w pełnym nieufności otoczeniu, a inni doświadczyli w swoim życiu olbrzymiej krzywdy. W każdym przypadku obawa przed kontaktami społecznymi znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Powoduje cierpienie z powodu braku bliskości, ale jednocześnie na tę bliskość nie pozwala.

Jeśli odnajdujesz u siebie te lub podobne przekonania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mają one destrukcyjny wpływ na twoje życie. Warto popracować nad swoim sposobem myślenia lub skorzystać z fachowej pomocy.